Rumunská vláda padla. Prohrála hlasování o důvěře v parlamentu
Rumunský parlament vyslovil nedůvěru středové vládě Emila Boca. Hlavním důvodem je špatná ekonomická situace a nespokojenost lidí s politikou vlády. Odstupující rumunský kabinet bude zatím úřadovat pravděpodobně až do konce příštího měsíce.
Rumunská vláda prohrála poměrně velkým rozdílem - o 82 hlasů poslanců a senátorů. Pád vlády takovým rozdílem se nečekal, a to i přes nespokojenost obyvatel a demonstrace v ulicích rumunských měst v posledních týdnech.
Nová vláda se očekává až po prezidentských volbách na konci listopadu nebo později. Jedním z možných scénářů je, že v případě vítězství současného prezidenta Traiana Basesca, znovu jmenuje do čela kabinetu blízkého spojence Emila Boca, který by si musel znovu vyjednat podporu členů parlamentu.
Opozice se naopak pokusí prosadit úspěšného starostu města Sibiu Klause Johannise.
Vlna nejistoty
V souvislosti s pádem rumunské vlády se začíná nahlas mluvit o prohlubující se kritické ekonomické situaci země.
"Nejistota ohledně toho, zda budou pokračovat reformy, které navrhovala dosavadní vláda, bude mít určitě kritický dopad na rumunský trh. Je ale těžké předpovídat, o kolik rumunský index oslabí. Třeba 1. října, když se rozpadla vládní koalice, hlavní index v Bukurešti oslaboval o 1,8 procenta," řekla v rozhovoru pro Rádio Česko Cristina Muntean, redaktorka týdeníku Czech Business Weekly.
Pád vlády přitom může ohrozit jednání o stabilizační půjčce pro Rumunsko od Mezinárodního měnového fondu.
"Jestli nová vláda nebude úplně angažovaná v pokračování reforem, existuje riziko, že se poslední třetina půjčky odloží na pozdější dobu, anebo že se dokonce ta půjčka vůbec neuskuteční. Což je jedno z největších současných rizik pro rumunskou finanční stabilitu," uvedla Muntean.
Pád vlády v Rumunsku by mohl ohrozit jednání o půjčce od MMF