Rumunská vláda zrušila kontroverzní nařízení, statisíce lidí volají po její demisi

Rumunská vláda na nedělním mimořádném zasedání zrušila nařízení, kterým chtěla odstranit postih za některé korupční trestné činy a za zneužívání úředního postavení. Statisíce přesto vyšly do ulic a žádají demisi kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protesty v Rumunsku | Zdroj: Reuters

Kabinet kvůli tomuto záměru v posledních dnech čelil rozsáhlým demonstracím v Bukurešti i v dalších rumunských městech. Stažení dekretu ale demonstranty neuspokojilo a řada lidí požaduje demisi vlády. Podle rumunských médií vyšlo v neděli do ulic po celém Rumunsku celkem půl milionu lidí, což je nejvíce od počátku současných protestů.

Vláda Sorina Grindeanua hodlá zveřejnit dokumentaci o diskuzi, která přijetí kontroverzního nařízení z 31. ledna předcházela. Grindeanu v sobotu prohlásil, že nařízení nebylo špatné, ale že se ho nepodařilo občanům dostatečně vysvětlit.

Představa kabinetu, že úřady nebudou stíhat řadu korupčních skutků, vyvolala odmítavé reakce i v rámci Evropské unie.

Odmítáme vládu zlodějské menšiny, vysvětluje rozzlobený Rumun protesty v ulicích

Číst článek

Kabinet v neděli schválil memorandum o odtajnění stenografického záznamu o jednání vlády 18. května loňského roku a 31. ledna letošního roku 2017, při kterých se o trestněprávních změnách jednalo. Grindeanu dal zároveň pokyn ministru spravedlnosti Florinu Iordacheovi, aby připravil hodnocení činnosti svého resortu. Premiér už dříve dal najevo, že právě Iordache má na svědomí špatnou komunikaci s veřejností v celé záležitosti.

Proti vládnímu nařízení poslední týden po celém Rumunsku demonstrovaly desetitisíce lidí. Účastníci protestních akcí vyjadřovali nespokojenost s tím, že aktéři korupčního jednání mají být nepotrestáni, a projevovali obavu, že na svobodu se v některých případech dostanou již usvědčení a odsouzení pachatelé trestných činů.

Grindeanuova vláda sice v neděli nařízení přijaté ve zrychleném řízení zrušila, už v sobotu ale premiér uvedl, že kabinet vypracuje nový návrh zákona, který tentokrát předloží k posouzení parlamentu. V zákonodárném sboru má přitom vláda pohodlnou většinu.

V Bukurešti a v dalších rumunských měst se v neděli sešly statisíce demonstrantů. Do metropole přijela protestovat řada lidí z venkova, uvedla agentura DPA. Podle večerní informace rumunských médií do ulic hlavního města vyšlo 300 000 lidí, velká část z nich protestovala na Vítězném náměstí a v jeho okolí, kde je i sídlo rumunské vlády. Desetitisícové protivládní protesty se konaly například také ve městech Kluž, Temešvár, Jasy či Brašov.

Menší demonstrace na podporu protestujících v Rumunsku se v neděli konaly i před rumunskými ambasádami v sousedním Bulharsku a Moldavsku.

K odpůrcům nařízení se přidal prezident Klaus Iohannis, který již 2. února ve věci podal stížnost k ústavnímu soudu. Před jeho sídlem se v neděli konala jedna z menších demonstrací podporovatelů současné vlády, které se zúčastnilo několik stovek lidí.

V neděli odvolaný dekret vláda původně schválila ve zrychleném řízení, které nevyžaduje souhlas parlamentu. Měl zbavit trestnosti některé dosavadní trestné činy, včetně případů zneužití úřadu s finanční škodou menší než 200 000 lei (1,2 milionu Kč). Vláda, která mimo jiné argumentovala potřebou reagovat na situaci v přeplněných věznicích, zároveň přijala návrh zákona, který umožňoval upustit od výkonu trestu vězení u některých dalších trestných činů. S tímto opatřením by ale musel vyslovit souhlas zákonodárný sbor.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme