Rumunského exprezidenta obžalovali ze zločinů proti lidskosti, měl se jich dopustit v roce 1989

Rumunská prokuratura obžalovala bývalého prezidenta Iona Ilieska ze zločinů proti lidskosti. Ty má podle žalobců na svědomí kvůli úloze, kterou sehrál během protikomunistického povstání v zemi v roce 1989.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumunský exprezident Ion Iliesku na archivním snímku z roku 2015 | Foto: Inquam Photos | Zdroj: Reuters

Právě tato rebelie, při níž byl zadržen a 25. prosince 1989 narychlo popraven diktátor Nicolae Ceaušescu spolu se svou ženou Elenou, vynesla Ilieska do čela státu. Podle prokurátorů dnes 88letý exprezident, jenž během povstání získal kontrolu nad armádou, nedokázal zabránit „četným situacím“, kdy byli zbytečně zabíjeni lidé.

Rumunsko nabízí Moldavsku znovusjednocení, Kišiněv je pro zachování nezávislosti

Číst článek

Současný rumunský prezident Klaus Iohannis minulý týden schválil žádost prokuratury umožnit kvůli uvedeným krvavým událostem stíhání Ilieska, expremiéra Petreho Romana a také dalších tehdejších vysokých činitelů.

Podle bilance obětí, která ale podle agentury AFP po 28 letech stále není zaručená, v průběhu událostí v prosinci 1989 přišlo v Rumunsku o život celkem 1104 lidí. Před pádem Ceaušeska jich zemřelo 162 a zbylých 942 v následujících dnech.

Iliescu byl prezidentem v letech 1989 až 1996 a 2000 až 2004. Nedávno své působení během revolučního období znovu hájil. Kroky vedoucí k tomu, aby byl postaven před soud, přitom označil za „frašku a urážku památky lidí, kteří bojovali za svobodu a demokracii“.

Vyšetřování revolučních událostí bylo několikrát zastaveno a obnoveno. Usvědčeni z odpovědnosti za smrt lidí a odsouzeni za to byli zatím jen dva generálové. Dodnes přetrvávají pochybnosti, zda povstání bylo skutečnou revolucí, nebo vojenským převratem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme