Třikrát marně volala o pomoc, policie našla už jen ostatky. Vražda 15leté dívky otřásá Rumunskem

Na tísňovou linku volala mladá dívka opakovaně. Vysvětlovala, že ji neznámý muž unesl, zbil a znásilnil a drží ji v domě, jehož adresu nezná. Než policisté zakročili, bylo ale pozdě, na dně sudu s kyselinou nalezli už jen lidské ostatky a šperky mladé dívky. Případ z minulého týdne vyvolal v Rumunsku pobouření, sérii rezignací i protivládní demonstrace, které upozorňují na reformy oslabující justici i obecnou schopnost státu čelit zločinu.

Bukurešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek z protivládních demonstrací v Bukurešti.

Snímek z protivládních demonstrací v Bukurešti. | Foto: Inquam Photos/George Calin | Zdroj: Reuters

Poprvé se na tísňovou linku 15letá Alexandra dovolala ve čtvrtek dopoledne. Volala z domu svého únosce, lokaci místa, kde ji drží, ale neznala. Když policie nepřijížděla, volala ještě dvakrát, avšak marně. Když policisté v pátek ráno vrazili do domu 65letého Gheorghe Dinca – 19 hodin poté, co dívka volala o pomoc naposledy – našli už jen lidské ostatky na dně sudu s kyselinou a Alexandřiny šperky.

V boji proti korupci Rumunsko postupuje pomalu, uvádí zpráva Rady Evropy

Číst článek

Mladá dívka ve středu stopovala z nedaleké vesnice do jihorumunského města Caracal. V telefonátech na tísňovou linku opakovala, že byla unesena, zbita a znásilněna mužem, který jí zastavil a nabídl svezení.

Prvních 16 hodin se policistům nedařilo lokalizovat dům násilníka a policisté namísto toho prohledali tři jiné objekty. Když policisté správný dům našli, čekali další tři hodiny na povolení k domovní prohlídce, ačkoliv to v naléhavých případech není podmínkou, jak popisuje německý server Deutsche Welle. Policie nakonec do domu vnikla a podezřelého zadržela, Alexandru ale už nenašla.

Dinca v minulosti pracoval jako automechanik a přivydělával si jako taxikář. K vraždě mladé dívky se v neděli přiznal a doznal se také k vraždě další mladé ženy – 18leté Luizy Melencuové, která zmizela ve stejné oblasti letos v dubnu. Rumunská média píšou i o podezření z další vraždy.

Série rezignací a šetření

Případ vyvolal v Rumunsku pobouření a vedl už k několika rezignacím. Tisíce Rumunů demonstrovaly v sobotu večer v Bukurešti a dalších městech proti vládě sociálnědemokratické premiérky Vioriky Dancilaové a proti policii, která je podle nich zkorumpovaná a nekompetentní.

V úterý rezignoval rumunský ministr vnitra Nicolae Moga, v pondělí v souvislosti s kauzou rezignoval Ionel-Sorinel Vasilva, šéf telekomunikačních služeb, které zodpovídají za tísňovou linku, na kterou dívka marně volala. Skončil i policejní šéf Ioan Buda a několik dalších policejních představitelů.

Moga uvedl, že nařídil několik šetření, která mají za úkol odhalit všechny lidi zodpovědné za tragédii. Dle svých slov odstoupil, aby „zachránil část prestiže úřadu, který byl vážně ovlivněn nedostatky některých zaměstnanců.“

Účastníci víkendových protivládních demonstrací v Bukurešti. | Foto: Inquam Photos/Liviu Florin Albei | Zdroj: Reuters

Demonstranti vládu obviňují z oslabování systému trestního soudnictví. Zjevná pochybení policie podle nich ukázala, že změny v legislativě prosazené současnou vládou oslabily nejen boj proti korupci, ale i obecnou schopnost státu čelit zločinu.

V pondělí do ulic Caracalu vyšli studenti s transparenty: „Dobrý den, 112, jsem Alexandra a chci žít“, „Rumunsko v Caracalu selhalo“ nebo „Když volala, naplno vám důvěřovala“.

Ke kritice se přidal také rumunský prezident Klaus Iohannis, který vyzval k rezignaci všechny, kteří jsou za tragédii zodpovědní. Uvedl mimo jiné, že jedno z nařízených šetření ukázalo na sérii pochybení, včetně špatného postupu při zápisu zprávy o pohřešované osobě a porušení protokolů při pátrání po nezletilých osobách.

Rumunský boj o justici. Vláda mění pravidla dekrety, prezident ji chce zastavit za pomoci referenda

Číst článek

V prohlášení lídr země, který často sociálnědemokratickou vládu kritizuje, mimo jiné odsoudil nejmenované politiky za podporu korupce v Rumunsku.

Sporné vládní reformy

Rumunští sociální demokraté od nástupu k moci v roce 2016 provedli několik „reformních“ kroků v legislativní i personální oblasti, které podle Evropské unie i rumunských expertů na soudnictví oslabily justici v boji proti korupci. Podle serveru Balkan Insight za těmito změnami stojí bývalý vlivný šéf socialistů Liviu Dragnea, který byl často označován za faktického premiéra země. Dragnea byl na konci května odsouzen ke třem a půl rokům vězení za podplácení a zneužití pravomocí.

Ústavní soud v pondělí zrušil jednu z těchto reforem, která se měla týkat trestního zákoníku a ze které by v případě jejího přijetí měl Dragnea přímý prospěch. Premiérka Viorica Dancilaová po jeho uvěznění otočila a uvedla, že vláda sporné reformy soudnictví již prosazovat nebude. Kritika ale trvá a protivládní protesty se netýkají pouze Bukurešti.

Britský server The Guardian například informuje o více než 500 dní trvajících demonstracích v Sibiu. Před sídlem vládní strany tam protestují každý den. „Víme, co děláte, a sledujeme vás na každém kroku a jsme tu, abychom právní stát ochránili,“ řekl reportérům jeden ze zakladatelů hnutí Vă Vedem, které za protesty stojí.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme