Rumuni vyberou novou hlavu státu. Mezi favority prezidentských voleb patří bývalá premiérka i herec

Rumunsko v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. O post hlavy státu se vyjma dosavadního prezidenta, šedesátiletého Klause Iohannise, uchází také bývalá europoslankyně, kontroverzní premiérka a první žena v čele Rumunska Viorica Dancilaová nebo známý herec, divadelník a exministr kultury Mircea Diaconu. Mezi hlavní favority patří také šéf opozice a právník Dan Barna. Přečtěte si profily kandidátů.

Bukurešť / Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumunský prezident Klaus Johanis před začátkem roku příliš vládě rumunských sociálních demokratů nevěřil.

O post hlavy státu se v rumunských volbách bude znovu ucházet i prezident Klaus Iohannis. | Zdroj: Reuters

Dan Barna (44) – Šéf opozičního uskupení Svaz záchrany Rumunska (USR), které skončilo v parlamentních volbách v prosinci 2016 na třetí příčce se ziskem 8,9 procenta hlasů za Sociálnědemokratickou stranou a Národní liberální stranou (PNL). Barna byl zvolen za okrsek rodného města Sibiu.

Vystudoval práva na Bukurešťské univerzitě a bukurešťskou polytechniku. Studoval i v zahraničí a v letech 2001 až 2007 byl konzultantem zastoupení Evropské komise v Rumunsku a v jedné z předchozích vlád pracoval jako tajemník na ministerstvu evropských fondů. V dolní parlamentní komoře je místopředsedou Výboru pro zahraniční politiku a členem Výboru pro evropské záležitosti. Šéfem USR byl zvolen v říjnu 2017.

Čtvrtý rumunský kandidát na komisaře. Vláda nominovala europoslance Mureșana

Číst článek

Viorica Dancilaová (55) – Od loňského ledna byla premiérkou, tehdy se stala první ženou v čele vlády v Rumunsku. Letos v říjnu ale parlament vyslovil její vládě nedůvěru. Opozice Dancilaové a jejím ministrům vyčítala především nekompetentnost, neustálé útoky na soudní systém a na vládu práva a také narůstající deficit. Sociálnědemokratická strana (PSD), do jejíhož čela byla Dancilaová zvolena letos v červnu po odsouzení jejího předchůdce Liviua Dragney za podplácení a zneužití pravomocí, přišla o těsnou parlamentní většinu koncem srpna, když kvůli neshodám oznámil odchod z vlády menší koaliční partner, liberální strana ALDE.

Za čistky v justici, zejména na vysokých postech v prokuratuře, a také kvůli snahám kontroverzně pozměnit trestní zákoník, což však koncem října zarazil ústavní soud, bylo Rumunsko kritizováno i Evropskou unií. Dancilaová to označila za diskriminaci své země, která byla v prvním pololetí letošního roku předsednickou zemí EU.

Dancilaová byla od roku 2009 až do loňska, kdy se stala premiérkou, europoslankyní. V roce 1988 vystudovala Univerzitu ropného a plynárenského průmyslu v Ploješti, v roce 2006 absolvovala magisterské studium v Národní škole politických a správních věd. Poté pracovala v petrochemickém průmyslu, učila na střední škole a s politikou začala na komunální úrovni ve svém rodném kraji. Narodila se 16. prosince 1963 ve valašském historickém městečku Rošiorii de Vede, které leží na jihu Rumunska. Je vdaná, má jedno dítě.

Rumunský exprezident spolupracoval s Ceaušeskovou tajnou policií, potvrdil soud

Číst článek

Mircea Diaconu (69) – Známý herec a divadelník byl od roku 2014 do letoška europoslancem. Kandidoval jako nezávislý, v letech 2008–2012 byl senátorem za Národní liberální stranu (PNL), jejímž členem byl od roku 2008 do roku 2014. V květnu 2012 byl jmenován ministrem kultury, ve funkci ale vydržel jen několik týdnů, protože byl jako šéf bukurešťského divadla Nottara ve středu zájmů.

Narodil se 24. prosince 1946 ve vesnici Vladešti. V roce 1971 vystudoval Caragialovu divadelní a filmovou univerzitu v Bukurešti (UNATC), kde později působil jako profesor. Již během studií hrál v divadle a jeho filmografie čítá přes padesát filmů. Během revolučních událostí v prosinci 1989 objížděl se studenty herectví a hereckými kolegy Rumunsko a agitoval ke generální stávce zaměřené proti režimu prezidenta Nicolae Ceaušeska.

Rumunsko čeká hlasování o nedůvěře vládě. Opozice má šanci kabinet sesadit

Číst článek

Klaus Iohannis (60) – Dosavadní prezident, zvolen byl ve druhém kole voleb v listopadu 2014, ve kterém porazil favorizovaného sociálnědemokratického premiéra Victora Pontu. Funkce se ujal v prosinci téhož roku. Podporu velké části voličů získal hlavně slibem rozhodného boje proti korupci. Tento etnický Němec a někdejší starosta města Sibiu je původní profesí učitel fyziky. Do čela někdejší města Sibiu, metropole transylvánských Sasů, byl poprvé zvolen v roce 2000 a s přehledem vyhrál i troje další volby. Město se pod jeho vedením stalo jednou z nejatraktivnějších turistických destinací a společně s Lucemburkem bylo Sibiu (německy Hermannstadt) bylo vyhlášeno evropským hlavním městem kultury pro rok 2007.

Rodák ze Sibiu (narozen 13. června 1959) vystudoval fyziku na univerzitě v Kluži a poté tento obor vyučoval na řadě škol v Rumunsku, včetně gymnázia Samuela von Brukenthala, což je nejstarší německá škola v Rumunsku. V letech 1990–2013 byl šéfem Demokratického fóra Němců v Rumunsku. V roce 2013 vstoupil do Národní liberální strany (PNL), kterou v roce 2014 vedl. Protestant Iohannis je ženatý a bezdětný. Jeho rodiče odešli v roce 1992 do Německa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme