Rumunská novinářka: Nemocnice i márnice jsou plné. Proti očkování tu vystupují i lékaři a duchovní

„Myslím, že zdaleka nejlepším řešením, které by přimělo lidi v Rumunsku nechat se očkovat, by byly restrikce. Lidé totiž popírají existenci viru a nevěří ani zdravotnickému systému, proto pro ně vakcína není řešením,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz rumunská novinářka Oana Despaová. Na tragické situaci v Rumunsku se podle ní podepsal hlavně silný „antivakcinační proud“, který šíří politici, ale i lékaři nebo někteří duchovní.

Rozhovor Bukurešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumunsko má současně jednu z nejvyšších úmrtností na covid-19 v porovnání s celkovou populací

Rumunsko má současně jednu z nejvyšších úmrtností na covid-19 v porovnání s celkovou populací | Zdroj: Reuters

Rumunsko se v posledních týdnech potýká s velice rychlým šířením koronaviru, kvůli zahlceným nemocnicím proto požádalo o pomoc ostatní členské státy Evropské unie. V rámci této pomoci byli také do Česka převezeni dva rumunští pacienti, kteří se léčí s těžkou formou covidu-19. Můžete popsat, jak aktuálně vypadá situace v rumunských nemocnicích?
Už více než tři týdny jsou nemocnice v Rumunsku, a především jednotky intenzivní péče, zcela zaplněné. To je také hlavní důvod, proč jsou někteří pacienti ve vážném stavu převáženi z Rumunska do jiných zemí Evropské unie.

KDO JE OANA DESPAOVÁ?

Je šéfredaktorkou rumunského zpravodajského serveru Buletin de București, který pokrývá hlavně zpravodajství z rumunského hlavního města. Jako nezávislá korespondentka také přispívá pro rumunskou mutaci Rádia Svobodná Evropa. Despaová pracovala 25 let jako televizní reportérka, zaměřovala se hlavně na oblast justice a policejní vyšetřování.

Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče se v uplynulých týdnech průměrně pohyboval kolem 1800 lidí a hospitalizovaných bylo zhruba 18 tisíc, bylo proto zapotřebí počet lůžek zvýšit. Některá oddělení se musela předělat na jednotky intenzivní péče, i přesto ale docházelo k tomu, že se místo pro nově přijatého člověka uvolnilo až po úmrtí pacienta před ním.

Dnes (ve čtvrtek) je na jednotkách intenzivní péče 1772 pacientů, pro pacienty s covidem-19 tak na jednotkách intenzivní péče stále nezbývá žádné volné místo. V některých rumunských nemocnicích navíc došlo k několika požárům, vytíženost těchto zdravotních zařízení se tak ještě zvýšila.  

Podle odborníků stojí za vážnou situací nízká míra očkování v Rumunsku, kde vakcínu proti covidu zatím dostalo zhruba 40 procent populace. Například americký deník The New York Times přitom poukazuje na rozsáhlou kampaň proti očkování, která v Rumunsku probíhá. Je tohle skutečně ten hlavní důvod, proč je situace v Rumunsku tak špatná?
Myslím, že antivakcinační proud se na očkovací kampani v zemi podepsal opravdu velmi silně. Tyto myšlenky bohužel prosazovali jak politici, tak lékaři i představitelé pravoslavné církve. Prohlašovali se za odpůrce očkování a tím kampaň velmi negativně ovlivnili.

Česko přijalo v sobotu dva rumunské pacienty s covidem v těžkém stavu. Přiletěli vládním speciálem

Číst článek

Špatný vliv na průběh očkovací kampaně ale měla také některá opatření rumunské vlády. Po uvolnění některých restrikcí totiž bylo vidět, že podávání vakcín v zemi najednou zpomalilo.

Stalo se to například v říjnu, kdy se počet očkovaných lidí během několika dnů náhle zvýšil a předčilo to veškerá očekávání. V té době nejenže začal růst počet zemřelých na covid, počítalo se navíc se zavedením takzvaného zeleného certifikátu (dokladu o bezinfekčnosti – pozn. redakce) jako podmínky pro vstup do některých veřejných institucí. Senát ale zákon o zelených certifikátech zamítl a počet očkovaných rázem začal klesat.

Zahlcené oddělení pro pacienty s covidem v rumunském Giurgiu | Zdroj: Reuters

Duchovní proti vakcíně

Americký deník rovněž píše o lokálních duchovních a vlivných biskupech pravoslavné církve, kteří vakcíny proti covidu odsuzují, a někteří je dokonce označili za „ďáblovo dílo“. Jak silný je hlas těchto lidí v Rumunsku?
Je pravda, že někteří zástupci církve veřejně vystupovali proti očkování, na institucionální úrovni ale pravoslavná církev jasné stanovisko proti koronavirovým vakcínám nevydala. To ovšem vyvolalo zmatek, který v konečném důsledku podnítil antivakcinační teorie a u některých věřících následně posílil strach z očkování.

Rumunsko čelí dosud nejsilnější vlně covidu. V zemi se zahlcenými nemocnicemi je očkováno 35 procent lidí

Číst článek

Kdo podle vás šíří rétoriku namířenou proti vakcínám v Rumunsku nejčastěji?
Jsou to politici, lékaři, právníci, veřejně známé osobnosti a někteří další lidé s vlivem na veřejné dění. Pokud jde o politiky, byli to hlavně zástupci nové strany Aliance za jednotu Rumunů (krajně pravicová, nacionalistická strana založená v roce 2019 – pozn. redakce), která v parlamentu zastává krajně pravicové názory. Jsou to právě její představitelé, kteří v současnosti volají po nepokojích a demonstracích a snaží se donutit parlament, aby zákon o zeleném certifikátu nepřijal.

Záběry z nemocnic se objevily také v médiích a na sociálních sítích. Řekla byste, že obrázky z jednotek intenzivní péče dokázaly přesvědčit alespoň část Rumunů, aby se nechali proti covidu očkovat?
Myslím, že zdaleka nejlepším řešením, které by přimělo lidi v Rumunsku nechat se očkovat, by byly již zmiňované restrikce. Lidé totiž popírají existenci viru a nevěří ani zdravotnickému systému, proto pro ně vakcína není řešením.  

Hrobníků je nedostatek

V Rumunsku hořela další nemocnice s covidovými pacienty. V Konstanci nejméně devět lidí zemřelo

Číst článek

Kvůli špatné epidemické situaci je dnes Rumunsko zemí, která má v přepočtu na obyvatele nejvyšší úmrtnost na covid-19 v Evropské unii. Jak se tyto tragické statistiky odráží na situaci v nemocničních márnicích? Jsou i ty zahlcené?
Řekla bych, že situace tam je stejná jako v nemocnicích. Márnice jsou plné a také hřbitovy se zaplňují. Kvůli nedostatku hrobníků se proto pohřby musí odkládat.

Jak rumunská vláda zpětně reaguje na situaci, která v zemi v posledních týdnech panuje? Připouští, že udělala chyby? A je rumunská vláda za svůj postup kritizována? 
Společnost je rozdělená na lidi, kteří věří v existenci koronaviru, a ty, kdo v něco takového nevěří. Této situace politici bohužel zneužívají k vzájemnému soupeření, kromě covidu totiž Rumunsko bojuje také s politickou krizí.  

Márnice rumunských nemocnic jsou někde tak plné, že se těla zemřelých hromadí na chodbách | Zdroj: Reuters

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme