V Rumunsku se znovu demonstrovalo. Na protest proti korupci i nízkým platům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

Desítky tisíc lidí v Rumunsku o víkendu protestovaly proti vládě. V noci na pondělí se demonstranti sešli před sídlem vlády v hlavním městě Bukurešti a požadovali odstoupení ministrů. V pátek proti nim tvrdě zasáhla policie.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Bukurešti. Na transparentech mají nápisy jako: Nechci odejít nebo Nepláčeme kvůli vašemu slznému plynu. | Foto: Octav Dragan | Zdroj: Reuters

Protesty v Rumunsku pokračovaly i v noci na pondělí, a to hned na několika místech. Zhruba 15 tisíc lidí se sešlo na Vítězném náměstí v centru Bukurešti u sídla vlády. Požadovali její odstoupení, skandovali a mávali rumunskými i evropskými vlajkami.

Lidé skandovali a provolávali hesla jako „korupce zabíjí“ nebo „rezignace“. Demonstrovalo se ale i v dalších větších městech jako třeba v Sibiu, Brašově nebo v Kluži.

Vláda testuje hranice občanské společnosti a potenci Evropské unie, říká rumunská novinářka

Číst článek

Páteční protesty a razie

Největší protesty však proběhly už v pátek. Podle agentury Reuters u sídla vlády na Vítězném náměstí demonstrovalo zhruba 100 tisíc lidí.  Někteří z nich na policii házeli dlažební kostky a lahve. Policisté potom proti nim použili vodní děla a slzné granáty. Po těchto střetech bylo zhruba 450 lidí zraněných. Další asi tři desítky lidí policisté zatkli údajně při protikorupčních raziích.

Důležitou roli při organizaci protestů mají Rumuni, kteří žijí v zahraničí. Stovky z nich kvůli demonstracím přijely do Rumunska. Demonstranti kritizují hlavně korupci, pokusy sociálně demokratické vlády oslabit soudnictví a taky nízké platy. Rumunsko patří vůbec k nejchudším zemím Evropské unie. Průměrný plat se tam pohybuje v přepočtu něco málo přes 13 tisíc korun. Kvůli těmto podmínkám z Rumunska za posledních 15 let odjely zhruba čtyři miliony lidí.

Reakce Jourové

Unijní politici kritizují také připravovanou reformu justice. Česká eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová v rozhovoru s německým deníkem Die Welt upozornila na to, že reforma ohrožuje nezávislost soudů a vyzvala rumunskou vládu, aby si změny rozmyslela. Jourová zároveň připomněla, že Rumunsko od ledna převezme na půl roku předsednictví Evropské unie -  a nebude zodpovědné jen samo za sebe, ale taky za celou Evropu.

Podle české eurokomisařky  však v tuto chvíli není důvod k zahájení aktivace článku sedm lisabonské smlouvy, jako vůči Polsku.

Přes 450 zraněných. Rumunská policie proti demonstrantům použila vodní děla a slzný plyn

Číst článek

Prezident Klaus Iohannis za opoziční Národní liberální stranu kritizoval policii za tvrdé zásahy proti demonstrantům. Premiérka Viorica Dancilaová zase obvinila prezidenta z podněcování protestů proti sociálně-demokratické vládě.

Protesty v Rumunsku nicméně trvají od loňského roku, kdy se sociální demokraté ujali moci. Od té doby se jim podařilo prosadit reformy v trestním zákoníku. Tyto změny kritizovala například evropská komise nebo americké ministerstvo zahraničí.

Podle opozice tato reforma umožní některým poslancům vládní koalice vyhnout se trestnímu stíhání. Jedním z nich by mohl být i mocný šéf sociálnědemokratické strany Liviu Dragnea. Je předsedou parlamentu a fakticky řídí vládu. Nicméně, premiérem se nemohl stát kvůli tomu, že byl předloni podmínečně odsouzen za volební podvody a podplácení.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme