V Rumunsku se znovu demonstrovalo. Na protest proti korupci i nízkým platům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

Desítky tisíc lidí v Rumunsku o víkendu protestovaly proti vládě. V noci na pondělí se demonstranti sešli před sídlem vlády v hlavním městě Bukurešti a požadovali odstoupení ministrů. V pátek proti nim tvrdě zasáhla policie.

Tento článek je více než rok starý.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Bukurešti. Na transparentech mají nápisy jako: Nechci odejít nebo Nepláčeme kvůli vašemu slznému plynu.

Protesty v Bukurešti. Na transparentech mají nápisy jako: Nechci odejít nebo Nepláčeme kvůli vašemu slznému plynu. | Foto: Octav Dragan | Zdroj: Reuters

Protesty v Rumunsku pokračovaly i v noci na pondělí, a to hned na několika místech. Zhruba 15 tisíc lidí se sešlo na Vítězném náměstí v centru Bukurešti u sídla vlády. Požadovali její odstoupení, skandovali a mávali rumunskými i evropskými vlajkami.

Lidé skandovali a provolávali hesla jako „korupce zabíjí“ nebo „rezignace“. Demonstrovalo se ale i v dalších větších městech jako třeba v Sibiu, Brašově nebo v Kluži.

Vláda testuje hranice občanské společnosti a potenci Evropské unie, říká rumunská novinářka

Číst článek

Páteční protesty a razie

Největší protesty však proběhly už v pátek. Podle agentury Reuters u sídla vlády na Vítězném náměstí demonstrovalo zhruba 100 tisíc lidí.  Někteří z nich na policii házeli dlažební kostky a lahve. Policisté potom proti nim použili vodní děla a slzné granáty. Po těchto střetech bylo zhruba 450 lidí zraněných. Další asi tři desítky lidí policisté zatkli údajně při protikorupčních raziích.

Důležitou roli při organizaci protestů mají Rumuni, kteří žijí v zahraničí. Stovky z nich kvůli demonstracím přijely do Rumunska. Demonstranti kritizují hlavně korupci, pokusy sociálně demokratické vlády oslabit soudnictví a taky nízké platy. Rumunsko patří vůbec k nejchudším zemím Evropské unie. Průměrný plat se tam pohybuje v přepočtu něco málo přes 13 tisíc korun. Kvůli těmto podmínkám z Rumunska za posledních 15 let odjely zhruba čtyři miliony lidí.

Reakce Jourové

Unijní politici kritizují také připravovanou reformu justice. Česká eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová v rozhovoru s německým deníkem Die Welt upozornila na to, že reforma ohrožuje nezávislost soudů a vyzvala rumunskou vládu, aby si změny rozmyslela. Jourová zároveň připomněla, že Rumunsko od ledna převezme na půl roku předsednictví Evropské unie -  a nebude zodpovědné jen samo za sebe, ale taky za celou Evropu.

Podle české eurokomisařky  však v tuto chvíli není důvod k zahájení aktivace článku sedm lisabonské smlouvy, jako vůči Polsku.

Přes 450 zraněných. Rumunská policie proti demonstrantům použila vodní děla a slzný plyn

Číst článek

Prezident Klaus Iohannis za opoziční Národní liberální stranu kritizoval policii za tvrdé zásahy proti demonstrantům. Premiérka Viorica Dancilaová zase obvinila prezidenta z podněcování protestů proti sociálně-demokratické vládě.

Protesty v Rumunsku nicméně trvají od loňského roku, kdy se sociální demokraté ujali moci. Od té doby se jim podařilo prosadit reformy v trestním zákoníku. Tyto změny kritizovala například evropská komise nebo americké ministerstvo zahraničí.

Podle opozice tato reforma umožní některým poslancům vládní koalice vyhnout se trestnímu stíhání. Jedním z nich by mohl být i mocný šéf sociálnědemokratické strany Liviu Dragnea. Je předsedou parlamentu a fakticky řídí vládu. Nicméně, premiérem se nemohl stát kvůli tomu, že byl předloni podmínečně odsouzen za volební podvody a podplácení.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme