Šéf rumunské vládnoucí strany podplácel a půjde za mříže. Nastoupit musí do 24 hodin

Rumunský nejvyšší soud v pondělí potvrdil prvoinstanční trest tři a půl roku vězení pro předsedu vládnoucí Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviua Dragneu, který čelil obviněním z podplácení a zneužití pravomocí. Verdikt je konečný a politik by měl nastoupit k výkonu trestu do 24 hodin. Informovala o tom agentura AP, podle níž jde o další úder pro PSD po neúspěchu v evropských volbách a referendu o vládních justičních reformách.

Tento článek je více než rok starý.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vládnoucí strany Liviu Dragnea musí nastoupit do vězení za podvody při volbách. Verdikt z roku 2016 mu v květnu 209 potvrdil soud.

Předseda vládnoucí strany Liviu Dragnea musí nastoupit do vězení za podvody při volbách. Verdikt z roku 2016 mu v květnu 209 potvrdil soud. | Foto: Inquam Photos/Octav Ganea | Zdroj: Reuters

Dragnea kromě nejvyššího stranického postu současně zastává funkci předsedy dolní komory parlamentu a je považován za nejmocnějšího muže v Rumunsku. Kvůli rozsudku v případu volebních podvodů mu soud v roce 2016 zabránil stát se premiérem.

Rumunský boj o justici. Vláda mění pravidla dekrety, prezident ji chce zastavit za pomoci referenda

Číst článek

V nedělních volbách do Evropského parlamentu (EP) utrpěla Dragneova strana značné ztráty a se ziskem více než 23,4 procent skončila až druhá za opoziční Národní liberální stranou (PNL). Té odevzdalo hlas bezmála 27 procent voličů. Podpora PSD proti volbám do EP v roce 2014 klesla o více než 14 procentních bodů.

Ve srovnání s posledními parlamentními volbami z roku 2016, v nichž sociální demokraté zaznamenali drtivé vítězství se ziskem 45 procent, je pokles voličské přízně ještě markantnější. Hlasování provázala rekordní účast přes 49 procent voličů.

V souběžně konaném referendu iniciovaném prezidentem Klausem Iohannisem odmítlo 80 procent Rumunů kontroverzní opatření sociálnědemokratické vlády v oblasti justice, které vyvolaly vážné obavy o zachování principů právního státu v Rumunsku. Opatření vyvolávala silnou kritiku opozice, občanské společnosti i Evropské komise, která Rumunsku pohrozila zahájením řízení kvůli nedodržování unijních hodnot.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme