Rumunsko se loučí s předsednictvím. V čele Evropské unie si podle Junckera vedlo lépe, než se čekalo

Rumunsko v čele předsednictví Rady Evropské unie obstálo lépe, než se čekalo. A to i přesto, že Bukureští zmítaly demonstrace proti korupci a šéf vládnoucí strany za ni šel nakonec na 3 a půl roku do vězení. Od července přebírá pomyslnou štafetu Finsko.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumunský prezident Klaus Johanis před začátkem roku příliš vládě rumunských sociálních demokratů nevěřil. | Zdroj: Reuters

„Měl jsem velká očekávání,“ přiznal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a dodal, že nakonec nebyl zklamaný. Rumunské předsednictví podle něj bylo lepší, než čekal. 

Předsednictví Evropské unie přebírá Rumunsko. Čeká ho brexit i volby do europarlamentu

Číst článek

Sám rumunský prezident Klaus Johanis před začátkem roku příliš vládě sociálních demokratů nevěřil, že předsednictví zvládne. Během půlroku rumunský nejvyšší soud definitivně poslal šéfa vládnoucí strany Livia Dragneu na 3,5 roku do vězení za korupci. I s předsedou strany za mřížemi, ale podle rumunského prezidenta jeho země v čele Evropské unie obstála.

100 dnů, 90 návrhů

Pavel Svoboda, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL v jeho právě končícím volebním období, připustil, že Rumuni měli těžkou pozici, protože kvůli evropským volbám a tahanicím kolem brexitu měli vlastně k naplnění svých cílů jen 100 dnů.

„Říkají, že za těch 100 dní se jim podařilo ukončit 90 návrhů legislativy, což možná také bylo akcelerováno obavou končícího Evropského parlamentu. Musím říct, že se konaly opravdu stachanovské výkony, dialogy v průběhu nocí. Na ty podmínky, jaké Rumuni měli, jejich předsednictví v radě bylo úspěšné,“ řekl Radiožurnálu.

Spokojená byla i česká komisařka Věra Jourová z hnutí ANO. „Za mě jedna s hvězdičkou,“ pochválila končící rumunské předsednictví.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme