V boji proti korupci Rumunsko postupuje pomalu, uvádí zpráva Rady Evropy

Rumunsko učinilo jen malý pokrok v boji proti korupci na vysokých místech. V úterý zveřejněné zprávě to uvedla protikorupční skupina Rady Evropy GRECO. Bukurešť podle ní splnila čtyři ze 13 doporučení ohledně zvládání korupce zákonodárců, soudců a státních zástupců. Částečně Rumunsko splnilo další tři body.

Bukurešť (Aktualizováno: 10:47 10. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Země postrádá zejména efektivní mechanismus, jehož prostřednictvím by se vymáhal kodex chování poslanců, uvedla protikorupční skupina. Bukurešť podle ní také neuvádí do praxe pravidla lobbingu.

Šéf rumunské vládnoucí strany podplácel a půjde za mříže. Nastoupit musí do 24 hodin

Číst článek

V jiné zprávě GRECO přivítala oznámení premiérky Vioricy Dancilaové z minulého měsíce, že vláda upouští od kontroverzní reformy justice.

Rumunská premiérka postoj k reformě změnila po uvěznění šéfa své vládnoucí Sociálnědemokratické strany (PSD) Livia Dragney. Přiznala, že od roku 2017 vyvíjel na vládu tlak při přijímání rozhodnutí.

Rumunský nejvyšší soud šéfovi socialistů na konci května pravomocně potvrdil trest tři a půl roku vězení, který Dragneovi uložil soud v prvoinstančním řízení za korupci a zneužití pravomocí.

Podle kritiků byl právě on původcem rozsáhlých zásahů do soudního systému a do systému boje proti korupci, s jejichž pomocí se chtěl vyhnout svému trestnímu stíhání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme