Rumunsko nemá pro stejnopohlavní páry obdobu sňatku. Porušuje lidská práva, uvedl evropský soud

Rumunsko porušuje evropskou úmluvu o lidských právech, když nemá žádný právní institut pro soužití stejnopohlavních párů. Uvedl to Evropský soud pro lidská práva v rozsudku, který zveřejnil v úterý. Soudci poukázali také na to, že uzákonění registrovaného partnerství či jiné formy soužití párů téhož pohlaví nijak nepoškozuje práva heterosexuálních párů uzavírat manželství, napsala agentura AFP.

Štrasburk/Bukurešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letošní ročník se zaměřuje na problémy takzvané LGBTQ komunity ve střední a východní Evropě

Státy upravují právní uznání homosexuálních svazků různě – od registrovaného partnerství až po zrovnoprávnění manželství (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

U Evropského soudu pro lidská práva si na rumunskou úpravu stěžovala dvacítka rumunských homosexuálních párů. Podle nich rumunská legislativa porušuje jejich práva, protože umožňuje uzavírat jen heterosexuální manželství a to homosexuální výslovně zakazuje.

S tím souhlasili i soudci evropského soudu, podle kterých právní stav platný v Rumunsku porušuje článek 8 evropské úmluvy, který zaručuje ochranu soukromého a rodinného života.

Tchaj-wan schválil adopční práva pro stejnopohlavní páry. Jako jediná asijská země povoluje i sňatky

Číst článek

„Soud připomíná, že členské státy (Rady Evropy) mají povinnost poskytnout právní rámec, který umožní uznání a přiměřenou ochranu homosexuálních svazků,“ uvedl soud.

Absencí jakéhokoliv právního institutu pro homosexuální páry Rumunsko podle soudu ve Štrasburku odepírá těmto svazkům řadu společenských a občanských práv, která mají manželé.

Podle soudu státy upravují právní uznání homosexuálních svazků různě – od registrovaného partnerství až po zrovnoprávnění manželství.

Rumunsko se může proti rozhodnutí evropského soudu ještě odvolat. Pokud to neudělá a rozsudek se stane pravomocným, bude muset Rumunsko informovat Evropský soud pro lidská práva o tom, jak postupuje v nápravě výtek soudu, uvedla advokátka Iustina Ionescová.

Rumunsko dekriminalizovalo homosexualitu teprve v roce 2001, napsala agentura Reuters. Část rumunských zákonodárců se opakovaně snažila prosadit zákon, který by umožňoval vznik registrovaných partnerství, ale pokusy byly dosud neúspěšné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme