Rumunsko nabízí Moldavsku znovusjednocení, Kišiněv je pro zachování nezávislosti

Členové rumunského parlamentu v úterý při symbolickém hlasování podpořili znovusjednocení s Moldavskem. Cílem kroku bylo vyzdvihnout historické vazby obou zemí. Předseda moldavského parlamentu vzápětí uvedl, že si jeho země váží své nezávislosti. Informovala o tom agentura Reuters.

Bukurešť/Kišiněv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastánci sjednocení Moldavska s Rumunskem demonstrovali v centru Kišiněva | Foto: Viktor Dimitrov | Zdroj: Reuters

Úterní hlasování v rumunském parlamentu se konalo na počest 100. výročí připojení Moldavska k tehdejšímu rumunskému království. V roce 1940 Moldavsko anektoval Sovětský svaz a nezávislost země získala až v roce 1991.

Zastánci sjednocení Moldavska s Rumunskem demonstrovali v centru Kišiněva | Foto: Viktor Dimitrov | Zdroj: Reuters

Rozdělené Moldavsko

Obyvatelé Moldavska, které je malým státem ve vnitrozemí, jsou rozděleni na příznivce úzkých vztahů s Ruskem a ty, kteří se po vzoru jejich mnohem většího souseda Rumunska chtějí stát součástí EU a NATO.

Většina Moldavanů má k Rumunsku kulturní a jazykové vazby. Zároveň má ale Moldavsko početnou rusky mluvící menšinu.

„Rumunský parlament považuje za zcela legitimní přání občanů Moldavska, kteří jsou zastánci sjednocení obou států... Zdůrazňujeme, že takové rozhodnutí by záleželo na jejich vůli, a oznamujeme, že Rumunsko a jeho občané budou vždy připraveni uvítat jakýkoliv přirozený krok ke sjednocení ze strany moldavských občanů,“ stálo v návrhu, o kterém rumunští poslanci hlasovali.

Moldavané chtějí nezávislý stát

O připojení k Rumunsku podle prosincového průzkumu Moldavského institutu pro veřejnou politiku stojí sotva pětina Moldavanů.

Vládní budova v centru Kišiněva | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

„Většina občanů Moldavska v současnosti chce nezávislý stát,“ uvedl v reakci na hlasování v Rumunsku předseda moldavského parlamentu Andrian Candu. „Chci vás ale ujistit, že Rumunsko je v Moldavsku stále více přítomné skrze vládou podporované projekty,“ dodal.

Rumunsko má v Moldavsku projekty v oblasti energetiky a podporuje dlouhodobý proces připojení země k EU.

Proevropská vláda vs proruský prezident

Moldavská vláda chce posílit vztahy se Spojenými státy a Evropskou unií, ale čelí častým sporům s proruským prezidentem Igorem Dodonem, který chce, aby se Moldavsko připojilo k Ruskem vedené celní unii.

Předseda parlamentu Candu stojí na straně vlády, jež čelí mnoha překážkám před volbami, které se budou konat v listopadu. „Musíme být velmi opatrní a zachovat celistvost země na cestě k členství v Evropské unii,“ uzavřel Candu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme