Rumunsko odškodní oběti holokaustu. Kolik jich bude, není jasné

Rumunský parlament v pátek schválil legislativu, která umožňuje finanční odškodnění obětí holokaustu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tvůrce zákona. Rumunsko bylo během druhé světové války až do srpna roku 1944 jedním ze spojenců nacistického Německa.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězni nasazeni na otrockou práci v koncetračním táboře v Buchenwaldu poblíž Jeny v Německu při osvobození | Foto: U.S. National Archives

Zákonodárce Silviu Vexler řekl, že na odškodnění budou mít nárok lidé, kteří byli deportovaní do ghett a koncentračních táborů.

„Tento zákon je symbolickým gestem k uznání děsivého utrpení lidí, kteří museli projít nejtemnějšími okamžiky," řekl Vexler.

Peníze budou moct dostat i ti, co přežili transport smrti nebo lidé, kteří byli internováni z rasových důvodů.

Nárok na odškodnění budou mít i lidé, kteří už nemají rumunské občanství stejně tak jako ti, kteří už v Rumunsku nebydlí nebo i pozůstali po obětech holokaustu.

Zákon počítá s tím, že tito lidé budou moct měsíčně dostat až 400 lei, tedy v přepočtu přes 2300 korun za každý rok deportace nebo vězení. Zákon vejde v platnost od prvního července. Podle agentury Reuters zatím není jasné, kolik lidí má nárok na takové odškodnění.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme