Rumunsko odškodní oběti holokaustu. Kolik jich bude, není jasné

Rumunský parlament v pátek schválil legislativu, která umožňuje finanční odškodnění obětí holokaustu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tvůrce zákona. Rumunsko bylo během druhé světové války až do srpna roku 1944 jedním ze spojenců nacistického Německa.

Bukurešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězni nasazeni na otrockou práci v koncetračním táboře v Buchenwaldu poblíž Jeny v Německu při osvobození

Vězni nasazeni na otrockou práci v koncetračním táboře v Buchenwaldu poblíž Jeny v Německu při osvobození | Foto: U.S. National Archives

Zákonodárce Silviu Vexler řekl, že na odškodnění budou mít nárok lidé, kteří byli deportovaní do ghett a koncentračních táborů.

„Tento zákon je symbolickým gestem k uznání děsivého utrpení lidí, kteří museli projít nejtemnějšími okamžiky," řekl Vexler.

Peníze budou moct dostat i ti, co přežili transport smrti nebo lidé, kteří byli internováni z rasových důvodů.

Nárok na odškodnění budou mít i lidé, kteří už nemají rumunské občanství stejně tak jako ti, kteří už v Rumunsku nebydlí nebo i pozůstali po obětech holokaustu.

Zákon počítá s tím, že tito lidé budou moct měsíčně dostat až 400 lei, tedy v přepočtu přes 2300 korun za každý rok deportace nebo vězení. Zákon vejde v platnost od prvního července. Podle agentury Reuters zatím není jasné, kolik lidí má nárok na takové odškodnění.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme