‚Není šance na dobrou vládu.‘ Rumunsko podle prezidenta není připraveno na předsednictví EU

Rumunsko není připravené převzít 1. ledna předsednictví Evropské unie. Podle médií to v pondělí prohlásil rumunský prezident Klaus Iohannis, který v této souvislosti zároveň vyzval sociálnědemokratickou vládu, aby odstoupila. „Věci míří špatným směrem,“ konstatoval prezident a dodal, že je politicky nezbytné vyměnit tuto vládu. Současně ministerskou radu premiérky Viorici Dancilaové podle agentury AP označil za neštěstí rumunské demokracie.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumunský prezident Klaus Iohannis | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Málo známá politička Dancilaová stanula v čele rumunské vlády v lednu, ale fakticky má menší výkonnou moc než předseda vládnoucí Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea. V podstatě právě on řídí kabinet z pozadí. Premiérem se nemohl stát kvůli pravomocnému odsouzení za volební podvody a podplácení.

„(Už není za pět minut dvanáct) je dvanáct a my jsme naprosto nepřipravení,“ řekl v pondělí Iohannis. „Není šance na dobrou vládu… nebo na patřičné zapojení do evropských záležitostí,“ dodal.

‚Politici tady nedělají nic pro lidi, jen kradou.‘ V Bukurešti se znovu protestovalo proti vládě

Číst článek

Ministr pro evropské záležitosti Victor Negrescu, který měl za úkol připravit Rumunsko na převzetí předsednictví Evropské unie, minulý týden nečekaně odstoupil. Rumunští vládní činitelé byli zjevně nespokojení s jeho prací při budování dobrých vztahů v rámci unijní exekutivy, napsala AP.

„Není jasné, kdo ve vládě jsou ti odpovědní lidé,“ poznamenal dále Iohannis. „Lidé, kteří by se měli zabývat předsednictvím Evropské unie, rezignovali nebo byli odvoláni,“ dodal.

Předseda PSD Dragnea již tato vyjádření prezidentovi vyčetl. Hlava státu podle něj prokázala Rumunsku velkou medvědí službu.

Bukurešť je už terčem kritiky Evropské unie kvůli čistkám v justici a také kvůli snahám kontroverzně pozměnit trestní zákon, což však koncem října zarazil ústavní soud. Tyto kroky podle Bruselu podkopávají boj proti korupci v zemi.

Evropská unie má v úterý zveřejnit nejnovější zprávu hodnotící stav soudních systémů v Rumunsku a Bulharsku. Panují totiž pochybnosti týkající se justice, korupce a organizovaného zločinu v těchto zemích, jež jsou sice od roku 2017 unijními členy, ale zatím nebyly přijaty do schengenského prostoru volného pohybu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme