Rumunská vláda tajně schválila přesun ambasády do Jeruzaléma, prezident vyzval premiérku k rezignaci

Rumunský prezident Klaus Iohannis v pátek vyzval předsedkyni vlády Vioricu Dancilaovou, aby odstoupila. Důvodem je, že vláda schválila tajné memorandum o přemístění rumunského velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma a tato věc nebyla předem s hlavou státu konzultována.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová s izraelským prezident Reuvenem Rivlinem v dubnu 2018. | Foto: Heidi Levine | Zdroj: Reuters

„Paní Dancilaová nezvládá svou funkci rumunské premiérky a tím činí vládu pro Rumunsko zranitelnou. Z tohoto důvodu ji veřejně vyzývám k rezignaci,“ uvedl podle agentury Reuters prezident Iohannis v prohlášení. Obvinil ji zároveň, že dává přednost stranickým příkazům.

Spojené státy americké okopírovaly můj návrh, řekl Zeman o přesunu ambasády do Jeruzaléma

Číst článek

Šéf státu má v záležitostech týkajících se přesunů velvyslanectví rozhodující slovo. Poté, co rumunská vláda podpořila přestěhování ambasády v Izraeli, Iohannis varoval před tím, že tento krok může znamenat porušení mezinárodního práva.

Prezidentovi se rovněž nelíbilo, že předsedkyně vlády začátkem týdne navštívila Izrael bez konzultace s ním.

Dancilaová je premiérkou teprve tři měsíce. V lednu parlament schválil důvěru její sociálnědemokratické vládě, čímž se 54letá politička stala první ženou v Rumunsku, která stanula v čele vlády.

Odvolávat premiéra v pravomoci rumunského prezidenta není. Učinit tak může pouze parlament.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme