Rumunské referendum o doplnění ústavy o zákaz manželství homosexuálů ztroskotalo na nízké účasti

Dvoudenní referendum v Rumunsku o doplnění ústavy o zákaz manželství osob stejného pohlaví ztroskotalo na malém zájmu voličů. Hlasovat jich přišlo pouze 20,4 procenta, informovala v neděli večer po uzavření hlasovacích středisek ústřední volební komise. K platnosti referenda byla nutná účast nejméně 30 procent rumunských voličů.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Rumunsku se demonstrovalo za práva homosexuálních párů | Zdroj: Reuters

Více než 18 milionů Rumunů s hlasovacím právem mělo o víkendu možnost vyjádřit se k tomu, zda by se nepřípustnost uzavírání manželství mezi osobami stejného pohlaví měla zakotvit přímo v ústavě. Referendum iniciovaly konzervativní spolky a podporu jim vyjádřila vlivná rumunská pravoslavná církev, ale i strany vládnoucí koalice.

Jen svazek muže a ženy. Rumuni hlasují o ústavním zákazu manželství gayů a leseb

Číst článek

Rumunská ústava v současné podobě nedefinuje manželství výslovně pouze jako spojení muže a ženy, nýbrž jako svazek manželů. Nicméně osobám stejného pohlaví rumunské občanské právo uzavřít manželství zatím zakazuje.

Zakotvení manželství jako svazku muže a ženy v základním zákonu by podle iniciátorů referenda mělo znemožnit změnu příslušného zákona, která by tento zákaz odstranila. Na rozdíl od „prostého“ zákona musí totiž úpravu ústavy schválit kvalifikovaná většina zákonodárců.

K podpoře návrhu uspořádat v této věci všelidové hlasování se podle organizátorů podařilo shromáždit více než tři miliony podpisů a iniciativu následně podpořil i parlament. Zelenou nakonec dal referendu také ústavní soud.

Odpůrci referenda varovali, že případná změna ústavy by mohla u příslušníků sexuálních menšin vyvolat pocit, že jsou občany druhé kategorie a že může vést k diskriminaci netradičních rodin.

Homosexualita není v Rumunsku trestná teprve od roku 2001 a diskriminace sexuálních menšin je v této zemi velmi rozšířená.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme