Předsednictví Evropské unie přebírá Rumunsko. Čeká ho brexit i volby do europarlamentu

Předsednickou zemí Evropské unie se od Nového roku dne na šest měsíců stává Rumunsko, pro které půjde o premiéru v této roli. Letošní první pololetí přitom bude na události bohaté: ke konci března má z evropského bloku vystoupit Británie a v květnu se konají volby do Evropského parlamentu.

Bukurešť/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Připravenost Bukurešti na předsednickou funkci již stihli zpochybnit předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i rumunský prezident Klaus Iohannis, kritik současné rumunské vlády.

Nestabilní Evropskou unii povede nestabilní Rumunsko

Číst článek

Samo rumunské předsednictví jako své priority uvádí snahu překonávat regionální rozpory v Evropě, podporu konkurenceschopnosti EU, ale také lepší vnitřní i vnější bezpečnost bloku.

Rumunsko může také výrazněji posunout diskuzi o spolupráci EU se zeměmi západního Balkánu, zejména s Makedonií a Albánií.

Evropské volby v květnu

Chystané květnové volby do EP znamenají, že intenzivní bude zejména první čtvrtletí rumunského předsednictví. V tomto období totiž musí být dojednané klíčové změny, aby je stihli schválit ještě stávající poslanci EP na své poslední schůzi v dubnu.

Zásadním způsobem ale dění v EU v příštích měsících ovlivní brexit. Ať už Británie odejde podle smlouvy s přechodným obdobím, či bez dohody, skončí její členství v EU pravděpodobně 29. března. V květnu se v rumunském Sibiu sejdou premiéři a prezidenti zbývajících 27 zemí bloku a proberou, co s unií dál.

Juncker se do země opřel

Připravenost Rumunska převzít předsednictví Evropské unie ke konci prosince zpochybnil šéf Evropské komise Juncker. Podle něj je země dobře připravená technicky, ale nikoli pokud jde o schopnost dělat politické kompromisy. Právě tato vlastnost přitom bude v posledních měsících před brexitem důležitá.

„Myslím si, že vláda v Bukurešti ještě plně nepochopila, co znamená převzít předsednictví nad zeměmi EU. Pro uvážlivé vyjednávání je potřebná ochota naslouchat ostatním a pevná vůle ponechat vlastní zájmy stranou,“ uvedl Juncker.

‚Není šance na dobrou vládu.‘ Rumunsko podle prezidenta není připraveno na předsednictví EU

Číst článek

Ministři rumunské vlády tato slova odmítají, souzní s nimi ale část domácí politické opozice i prezident Iohannis. Ten své pochyby ohledně připravenosti Bukurešti zveřejnil již v listopadu. Předseda vládnoucí Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea, který se premiérem nemůže stát kvůli pravomocnému odsouzení, ho kvůli tomu označil za zrádce země.

Problémy s právním státem

Rumunsko přebírá od Rakouska unijní předsednictví v době hlubokého vnitropolitického rozkolu a sporů o podobu právního státu v zemi. EK již v polovině listopadu kritizovala Rumunsko za kroky, jimiž podle ní socialistický kabinet znehodnotil pokrok v boji proti korupci a ohrozil nezávislost soudnictví v zemi. Prezident Iohannis tuto kritiku sdílí, opozice se kvůli sporným personálním změnám v justici neúspěšně pokusila vyslovit vládě nedůvěru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme