Rumunsko čeká hlasování o nedůvěře vládě. Opozice má šanci kabinet sesadit

Rumunské opoziční strany v úterý navrhly hlasování parlamentu o vyslovení nedůvěry vládě premiérky Viorici Dancilaové. Rozhodovat by se mohlo podle tamních médií už v pátek. Po letech je to poprvé, co má pokus o sesazení vlády reálnou šanci na úspěch, protože sociálními demokraty vedený kabinet má v zákonodárném sboru po rozpadu koalice menšinovou podporu.

Tento článek je více než rok starý.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Vládnoucí Sociálnědemokratická strana přišla o těsnou parlamentní většinu koncem srpna, když kvůli neshodám oznámil odchod z vlády menší koaliční partner.

Liberální strana ALDE se tento krok rozhodla učinit poté, co její předseda Calin Popescu Tariceanu neuspěl v boji stát se jediným vládním kandidátem pro prezidentské volby, které se uskuteční v listopadu.

Strana rumunské premiérky ztratila v parlamentu většinu, přišla o koaličního partnera ALDE

Číst článek

Šéf opoziční Národní liberální strany Ludovic Orban v úterý sdělil, že vyslovení nedůvěry vládě podporuje 237 zákonodárců, a to včetně některých poslanců vládnoucí Sociálnědemokratické strany. K sesazení kabinetu je přitom potřeba alespoň 233 hlasů.

„Dny vlády pod vedením Viorici Dancilaové jsou sečteny,“ prohlásil v této souvislosti Orban. Nicméně část pozorovatelů to ještě za zcela jednoznačné nepovažuje.

Hlasování o nedůvěře vládě je možné podle některých médií předběžně očekávat začátkem příštího týdne. Nelze však vyloučit, že se tak stane už tento pátek.

Evropská unie a Spojené státy bývalou vládnoucí koalici pod vedením sociálních demokratů důrazně kritizovaly za kroky, jimiž kabinet podle nich „znehodnotil pokrok“ v boji proti korupci a ohrozil nezávislost soudnictví v zemi. Evropská komise Bukurešti vyčetla čistky v justici, zejména na vysokých postech v prokuratuře, a změny protikorupčních zákonů.

Sociálnědemokratická strana v letošních květnových evropských volbách výrazně ztratila, získala pouze 26 procent hlasů. Při posledních parlamentních volbách v roce 2016 jí přitom dalo svůj hlas 46 procent voličů. Zástupci strany ALDE se letos do Evropského parlamentu ani nedostali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme