Na českou výzvu k solidaritě zareaguje i Rumunsko. Z Bukurešti vyhostí ruského diplomata

Rumunsko vyhostí ze země ruského diplomata, uvedlo rumunské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AFP je krok Bukurešti výrazem solidarity s Českem, které se dostalo do roztržky s Moskvou kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Opustit Rumunsko bude muset zástupce ruského vojenského přidělence Alexej Grišajev.

Bukuřešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumunsko vyhostí ze země ruského diplomata (ilustrační foto) | Foto: Jan Hromádko | Zdroj: Český rozhlas

Opustit Rumunsko bude muset zástupce ruského vojenského přidělence Alexej Grišajev, jehož činnost v zemi podle ministerstva „odporuje Vídeňské úmluvě o diplomatických stycích“ z roku 1961. Bukurešť si kvůli tomu v pondělí předvolala ruského velvyslance v zemi Valerije Kuzmina.

Chybějící důkazy a dvě vyšetřovací verze. Ruská média oceňují Zemanův projev k Vrběticím

Číst článek

V sobotu 17. dubna se rozhořela diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou kvůli důvodným podezřením české strany, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za výbuchy ve Vrběticích v roce 2014. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády v Praze, Moskva pak 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě. Později české ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května. Rusko následně oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

Minulé úterý český ministr vnitra a tehdy zároveň i šéf diplomacie Jan Hamáček požádal partnery Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci o vyjádření podpory ve sporu s Moskvou. Na znamení solidarity s Českem již minulý týden vypověděly ruské diplomaty také Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Celkem bylo v této čtveřici zemí prohlášeno za nežádoucí osoby sedm ruských diplomatů. Z Moskvy vzápětí zaznělo, že Rusko na tyto kroky zareaguje.

Kreml dnes ústy svého mluvčího Dmitrije Peskova obvinění vznesená českou vládou znovu odmítl jako „nepodložená“, „nepřátelská“ a „působící obrovské škody vzájemným vztahům“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme