Rumunsko zabránilo Maďarsku v pohřbu 'fašistického' spisovatele

V maďarsko-rumunských vztazích začíná být horko. Napětí narostlo v posledních dnech kvůli opakovanému pohřbu jistého maďarského spisovatele v jeho rodišti v rumunském Sedmihradsku. Háček je v tom, že spisovatel byl za druhé světové války poslancem maďarského parlamentu a otevřeně podporoval fašistický puč. Rumunské úřady se proto postavily proti veřejnému obřadu a nakonec se jim podařilo pohřbu zabránit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řetězový most

Řetězový most | Foto: Gregor Martin Papucsek

Jde o Józsefa Nyírőa, který napsal několik hodnotných románů. Narodil se v Sedmihradsku ve městě Odorheiu Secuiesc, maďarsky Székelyudvarhely.

Když bylo během druhé světové války k Maďarsku připojeno severní Sedmihradsko, stal se poslancem a otevřeně podporoval i fašistický režim v závěru války. Po válce byl prohlášen za válečného zločince a uprchl do Španělska, kde zemřel roku 1953.

Před několika dny byly jeho ostatky převezeny do Budapešti s tím, že budou odvezeny dál do Sedmihradska, kde bude uspořádán mu velkolepý veřejný pohřeb právě dnes, během tradiční celonárodní maďarské katolické pouti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu incident přiblížil spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

Rumunská strana dala svůj nesouhlas s těmito plány jednoznačně najevo. Nyírőa označila v oficiálním prohlášení za fašistickou, nebo přinejmenším fašismus podporující osobnost, která se navíc snažila narušit suverenitu rumunského státu. Jeho opětovný pohřeb byl tedy nežádoucí a úřady zakázaly převoz jeho ostatků přes rumunské hranice.

Podobné právo úřadů maďarská strana zpochybnila a chystala se s plným nasazením na dnešní pohřeb. Asistovali nejvyšší představitelé Budapešti, například předseda parlamentu László Kövér.

Vedle prohlášení v Bukurešti včera po celý den prohledávali maďarská auta, zda v nich není urna s pozůstatky kontroverzního spisovatele. Dále vyzývali maďarské představitele v Maďarsku i Rumunsku, kde žije alespoň 1,5 milionů početná maďarská menšina, aby neignorovali a neuráželi citlivost Rumunů.

Zřejmě dělali nátlak i na katolickou církev v Rumunsku, která se nakonec rozhodla symbolický pohřeb zrušit či odložit. Je však evidentní, že napětí tím neklesne, naopak. Maďarská strana to bude pociťovat jako křivdu.

Gregor Martin Papucsek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme