Rumunsko zakázalo kouření na veřejných prostranstvích i v restauracích

Rumuni si už na pracovišti cigaretu nezapálí. Vláda v Bukurešti totiž v parlamentu prosadila zákon zakazující kouření hlavně na veřejných prostranstvích. Rumunsko přitom toto opatření zavádí jako jedna z posledních zemí Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouření na veřejnosti - zákaz kouření - cigarety | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Zákaz kouření bude v Rumunsku platit ve všech krytých veřejných prostorách, na pracovišti, a také tam, kde si hrají děti, tedy na dětských hřištích. Nově se zákaz týká i restaurací a barů, což bude pro Rumuny i samotné podniky velmi bolestivé.

Rumunsko se však díky schválení této nové normy připojilo k sedmnácti evropským zemím, které už rozšířily nekuřácké zóny a mezi něž patří i rumunští sousedé, Maďaři a Bulhaři.

Stát má ale podle zákonodárců udělat mnohem více v oblasti prevence a osvěty, co se škodlivosti kouření týče.

Poslanci v úvodním kole projednávání podpořili úplný zákaz kouření v restauracích

Číst článek

I v Rumunsku, podobně jako v České republice, má ale zákaz kouření, zejména v restauracích, hodně odpůrců. V Rumunsku totiž kouří téměř třetina dospělých, což jsou asi čtyři miliony mužů a žen, pro které je hlavně cigareta něčím naprosto samozřejmým. Zejména pak v restauracích a barech.

Hlavně v Bukurešti pak odpůrci namítají, že přijatý zákaz kouření prakticky zlikviduje noční život, který je v rumunském hlavním městě doslova vyhlášený. Ozývají se i varovné hlasy, že také dojde k poklesu prodeje tabákových výrobků a státní pokladna tak přijde o velký balík peněz.

Vloni díky dani na cigarety stát vybral stát 8,25 miliardy lei, což je v přepočtu asi padesát miliard korun.

Dosavadní zákaz nebyl zcela respektován

V Rumunsku už sice zákaz kouření na některých místech platil, přesto se příliš nedodržoval. Už dříve se sice nesmělo kouřit ve státních institucích, v nemocnicích nebo ve školách, s dodržováním zákona si ale jeho strážci hlavu příliš nelámali.

Lidé ho tak často porušovali, a dokonce i ti, kdo normu schvalovali a měli jít ostatním příkladem. Výjimkou totiž nebyly obrázky z parlamentu, kde si cigaretu zapalovali jak poslanci, tak i další zaměstnanci nebo novináři.

Zákaz kouření v restauracích v zemích EU | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme