Rumunskou vládu hlídají v Bukurešti i cyklisté. Protesty ale ztrácejí na síle

Už ne desítky tisíc, ale jen tisícovky demonstrantů se každý večer scházejí před sídlem rumunské vlády na náměstí Vítězství v centru Bukurešti. Ani přes den tam není úplně prázdno. Demonstranti tam pořádají různé happeningy. Například maraton v běhu kolem náměstí nebo cyklistický tréning.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Bukurešti. Cyklisté hlídající vládu

Protesty v Bukurešti. Cyklisté hlídající vládu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Rumunská vláda se nevzdává myšlenky novelizovat trestní zákoník. Nově jmenovaná ministryně spravedlnosti Ana Birchalová chce v parlamentu prosazovat zrušené vládní nařízení zmírňující stíhání korupce. V Bukurešti a dalších rumunských městech zatím pokračují demonstrace proti korupci požadující demisi celé vlády premiéra Sorina Grindeanua.

Demise, to slovo nejčastěji skandují demonstranti na náměstí Vítězství před sídlem rumunské vlády. Už se jich ale nescházejí desetitisíce. Ve 12. den protestů jich tam večer bylo 5 tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protesty v Bukurešti ztrácejí na síle. Demonstranty ale podporují i rumunští cyklisté

Skupinka pěti cyklistů opírajících se do pedálů a přitom stojících na jednom místě na náměstí Vítězství působila zvláštně. Ti lidé na kolech ale moc dobře věděli, co dělají.

Zora Iuga je členkou rumunského ženského cyklistického týmu. S kolegy cyklisty a triatlonisty byla na prostranství před vládou na tréninku. Měli trenažery a na nich svá kola a jeli. Ze sedel pozorovali budovu úřadu vlády.

„Měli jsme mít dnes trénink, ale také víme, že bychom měli dohlížet na vládu, aby nepřijala nějaké zákony, které by byly namířené proti nám. Takže tu vlastně zabíjíme dvě mouchy jednou ranou,“ říká.

Demonstrace proti korupci v Bukurešti neutichají. Tisíce lidí neodradily ani teploty pod bodem mrazu

Číst článek

Cyklisté, dohlížitelé na rumunskou vládu, jsou dokonce připravení, kdyby se k nim chtěl někdo na tréninku přidat a jako oni ukázat, že bude dávat na činnost vlády pozor.

Pro toho, kdo by chtěl jako oni obrazně řečeno koukat vládě na ruce, mají připravené další trenažery. Stačí přijet na náměstí na svém kole, postavit ho do jednoho z nich a šlapat a nespouštět z vlády oči. Tedy z jejího sídla stojícího v čele náměstí. Takové dohlížení člověka určitě při teplotách 5 až 8 stupňů pod nulou, které v rumunské metropoli panují, pěkně zahřeje.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme