Rumunský parlament sesadil prezidenta Baseska

Rumunský parlament drtivou většinou sesadil prezidenta Traiana Baseska. Opoziční socialisté ho obvinili z hrubého porušování ústavy a zneužívání tajných služeb. Na prezidentovu podporu manifestovalo v Bukurešti několik set lidí. Vyhrotila se tak mnohaměsíční krize na rumunské politické scéně. Teď by mělo následovat referendum o prezidentově odchodu z funkce. Poslední slovo v případě sesazení hlavy státu mají totiž podle ústavy voliči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

T. Basescu | Zdroj: ČTK

Při protestech v Bukurešti už došlo k několika incidentům. Rumunský Watergate, jak aféru místní media nazývají, vyvolali opoziční socialisté. Ústavní soud se nejdříve usnesl, že prezident Basescu se proti ústavě sice provinil. Podle soudu jeho chyby ale nebyly tak vážné, aby bylo třeba odvolávat šéfa státu.

Parlament o jeho sesazení dnes přesto hlasoval. Výsledek byl jednoznačný: 322 poslanců bylo pro odchod Baseska z funkce, 108 proti.

Basescu původně ohlásil, že když pro něj hlasování dopadne negativně, podá demisi. Tím by vyvolal nové prezidentské volby. Pokud ne, musí být do 30 dnů vypsáno referendum, ve kterém voliči definitivně rozhodnou, jestli prezident má funkci opustit. Pro Baseska mluví jeho vysoká popularita mezi lidmi.

Marika Táborská, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme