Rumunský soud vynese verdikt nad exšéfem komunistické věznice Visinescem

Rumunský soud písemně oznámí, jaký osud čeká bývalého velitele jedné z nejpřísnějších komunistických věznic. Devětaosmdesátiletý Alexandru Visinescu čelí obžalobě ze zločinů proti lidskosti. Rumunské státní zastupitelství pro něj žádá 25 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandru Visinescu je obviněný ze zločinů proti lidskosti, on sám ale veškerou vinu odmítá | Zdroj: Reuters

Podle obžaloby Alexandru Visinescu zavinil smrt 12 politických vězňů. Podílet se měl i na mučení lidí.

Jeho obhájci tvrdí, že se řídil dobovými zákony a vykonával příkazy nadřízených, neměl by proto být souzen podle současných paragrafů.

Visinescu řídil vězení Ramnicu Sarat na východě Rumunska v letech 1956 až 1963. Věznici, kde byli zavření příslušníci elit z předkomunistické éry, se přezdívalo věznice ticha. Lidé zde často byli drženi na samotkách a nikdo je nesměl chodit navštěvovat.

Jde o vůbec první takový proces, který Rumunská justice zahájila. Rumunský právní řád u podobně vážných zločinů nepřipouští promlčení.

Komunistický režim v Rumunsku patřil k nejbrutálnějším, vše ovládala tajná policie Securitate. Každý třicátý Rumun byl v 80. letech jejich informátorem, šlo tedy o přibližně 600 tisíc donašečů. Rumunský diktátor Nicolae Ceaușescu byl v prosinci 1989 popraven.

Anna Kottová, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme