Rumunský soud znovu odročil případ českého podnikatele Příplaty

Rumunský Nejvyšší soud dnes znovu odložil projednávání případu Františka Příplaty. Český podnikatel je obžalován spolu s pěti rumunskými občany z účasti na vraždě a z pokusu o ošizení rumunského státu. Podle dnešního rozhodnutí soudce se Příplatova kauza bude projednávat 25. února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příplata měl údajně nechat v září roku 2000 zavraždit odborového předáka Virgila Sahleana z podniku Tepro v Jasech. Sahleanu usiloval o zrušení kupní smlouvy, podle níž získaly většinový podíl ve válcovnách trub Tepro české Železárny Veselí.

Smlouvu podepsal Příplata a zaměstnanci firmy Tepro tvrdí, že vraždu si objednali čeští majitelé, neboť odborový předák smlouvu odmítal jako nevýhodnou. Podle obžaloby měl navíc Příplata manipulacemi dosáhnout výrazného snížení ceny Tepra na tři miliony dolarů a ošidit tak rumunský stát.

František Příplata od začátku tvrdí, že všechna obvinění jsou smyšlená. "Privatizací Tepra přišli vysoce postavení lidé o černé obchody, které měli v Tepru. Tito lidé měli zájem, aby se Tepro zpátky vrátilo buď do jejich rukou, anebo rukou jiných. Já jsem člověk nevinný," řekl Radiožurnálu český podnikatel.

Podle ČTK byla příčinou dnešního odročení nepřítomnost advokátů dvou z rumunských obžalovaných a stížnost Příplatova advokáta, který poukázal na neúplnost jednoho z dokumentů v soudním spisu. Jedná se o kupní smlouvu z října 2003, podle níž nakonec rumunská privatizační agentura prodala Tepro devětkrát levněji nadnárodnímu holdingu LNM.

Četné odklady způsobené nepřítomností některého obhájce, obžalovaného či soudního tlumočníka provázejí kauzu Příplata u soudů různých instancí od samého počátku.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme