Desítky tisíc lidí demonstrovaly proti rumunské vládě, policie použila slzný plyn i vodní děla

Svůj nesouhlas se současnou vládou v Rumunsku přišly v pátek do ulic několika měst vyjádřit desítky tisíc demonstrantů. V Bukurešti se pak někteří z protestujících střetli s policisty, kteří proti nim použili slzný plyn, uvedla agentura Reuters.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstrace v Bukurešti | Zdroj: Reuters

Demonstrace zorganizovala uskupení sdružující Rumuny pracující v zahraničí, kteří jsou podle svých slov rozhněvaní kvůli nízkým platům, pokusům vládnoucí strany PSD oslabit rumunskou justici a korupci, která v zemi vládne.

Členové zimbabwské opozice skončili ve vězení, čelí obvinění z podněcování k násilí

Číst článek

V Bukurešti se někteří demonstranti pokusili dostat přes příslušníky bezpečnostních složek, kteří chránili vládní budovy. Jiní házeli na pořádkovou policii dlažební kostky a lahve – ta proti nim použila slzný plyn a vodní děla. Podle policie byly mezi demonstranty skupinky provokatérů. Zdravotníci na místě ošetřili více než sto lidí.

Demonstrantům vadí například kontroverzní zmírnění trestního zákona, které schválil parlament ovládaný levicí. Podle opozice umožní některým poslancům vládní koalice vyhnout se trestnímu stíhání.

Jedním z nich by mohl být i mocný šéf Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea. Je předsedou parlamentu a fakticky řídí vládu. Premiérem se nemohl stát kvůli tomu, že byl předloni podmínečně odsouzen za volební podvody a podplácení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme