Rus požadoval osamostatnění Sibiře. Soud: Je nepříčetný, zavřete ho na psychiatrii

Muže, který na internetu vyzýval k vytvoření „samostatné republiky od Uralu po Tichý oceán“, prohlásil ruský soud za nepříčetného a nakázal mu nucenou internaci v psychiatrické léčebně. S odvoláním na prokuraturu v sibiřském městě Angarsk o tom informuje RFE/RL.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výjev z ruské soudní síně (ilustrační snímek).

Výjev z ruské soudní síně (ilustrační snímek). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dotyčný se podle soudu dopustil „společensky nebezpečného činu“ na základě článku 280.1 trestního zákoníku - čili veřejné výzvy k aktům cíleným na narušení územní integrity Ruské federace.

Konkrétně se nejmenovaný muž provinil tím, upřesnila tuto středu prokuratura, že se v lednu 2016 připojil přes mobilní telefon k internetu a volal jeho prostřednictvím po „vytvoření samostatné republiky od Uralu po Tichý oceán“.

Stalinův teror? Jen pro 18+. Ruští cenzoři škrtli 'nebezpečnou' učebnici o represích za krutovlády

Číst článek

Odsouzený však za své činy nenese trestní odpovědnost, neboť je nepříčetný, prohlásil soud. Verdiktem se tak stalo „užití nucených opatření lékařského charakteru“.

Stíhání kritiků režimu

Po vypuknutí ukrajinské krize, ruské anexi Krymu a války na okupovaném Donbasu stíhají ruské úřady řadu lidí, kteří volají po vzniku nezávislých republik na území Ruské federace, připomíná RFE/RL.

Kritici vládního režimu Vladimira Putina zároveň dlouhodobě upozorňují na návrat ponuré praxe, která kvetla v sovětských dobách: zavírání a umlčování oponentů režimu v psychiatrických zařízeních a zneužívání psychiatrie k politickým účelům.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme