Rusovi hrozí za vtip až tři roky vězení. Prokuratura ho podezřívá z ‚diskreditace‘ armády

Až tři roky vězení hrozí Vasiliji Bolšakovovi z města Kasimov v ruské Rjazaňské oblasti za vtip, který ruská prokuratura vyhodnotila jako „diskreditaci“ ruské armády. O případu informoval server Meduza.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští vojáci na cestě do Mariupolu

Proruští vojáci na cestě do Mariupolu | Zdroj: Reuters

Bolšakov vtip zveřejnil na sociální síti loni 9. listopadu, kdy ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil stáhnout ruské jednotky z pravobřežní, západní částí Chersonské oblasti Ukrajiny.

Následně ruské síly ustoupily za Dněpr z města Cherson, jediného oblastního centra, které se jim podařilo dobýt od invaze nařízené prezidentem Vladimirem Putinem pod záminkou „denacifikace“ sousední země.

384. den války. Rusové se snaží prorazit u Kupjanska a Lymanu. Podle Británie jim chybí munice

Číst článek

Tehdy zveřejnil vtip zachycující smyšlený rozhovor ministra s Putinem: „Sergeji, proč ustupujeme z Chersonu? Voloďo, vždyť ty sám jsi nařídil osvobodit Ukrajinu od fašistů a nacistů...“

Bolšakov měl smůlu, že loni v létě dostal za své komentáře na sociálních sítích pokutu ve výši 30 tisíc rublů, tedy asi 8860 korun, protože podle soudu tyto komentáře „diskreditovaly“ armádu. Nyní mu za opakovanou „diskreditaci“ už hrozí odnětí svobody.

Meduza v této souvislosti připomněla jiný případ trestného stíhání za „diskreditaci“ ruské armády, který vyvolal velký rozruch: úřady v Tulské oblasti stíhají Alexeje Moskaljova, jehož dcera Maša krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu nakreslila ve škole obrázek proti válce.

Moskaljova, který svou dceru vychovává sám, na začátku března zatkli a dívku poslali do dětského domova. Soudně má nařízené domácí vězení, ale dceru ze sirotčince nepustili a úřady požadují zbavit otce rodičovských práv.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme