Ruská agrese na Ukrajině způsobuje hrozbu jaderné bezpečnosti, zdůrazňoval za státy EU Lipavský

Jaderné velmoci i mezinárodní pozorovatelé se schází na mezinárodní konferenci o jaderném zabezpečení. Pořádá ji Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), své zastoupení na ní má třeba ruská delegace a Rosatom. Mezi stánky se proplétá i český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který na zahájení promluvil také jménem států Evropské unie.

Od zpravodajky z místa Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záporoží po ruském raketovém útoku na Ukrajině 5. dubna 2024

Záporoží po ruském raketovém útoku na Ukrajině 5. dubna 2024 | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

„Určitě to není o tom, že já bych vyhledával kontakt s ruskými diplomaty,“ zdůraznil šéf diplomacie pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál. Dodal nicméně, že i přes více než dva roky trvající agresi vůči Ukrajině zůstává Rusko platným členem řady mezinárodních organizací a podle toho k tomu je nutné přistupovat.

Lipavský tento moment využil po svém: při projevu ke stovkám delegací v sále neopomněl připomenout, kdo je v konfliktu agresor a kdo oběť. „Ruská agresivní válka proti Ukrajině způsobuje bezprecedentní hrozbu jaderné bezpečnosti,“ řekl.

„EU znovu vyzývá Ruskou federaci, aby ukončila nezákonné zabírání ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny a stáhla se z celého území Ukrajiny v rámci mezinárodně uznaných hranic,“ pronesl jménem unijní sedmadvacítky český ministr.

Jednání s Ruskem

Účast na konferenci o jaderném zabezpečení zahájil Lipavský schůzkou s generálním ředitelem MAAE Rafaelem Grossim. Hovořili spolu především o působení mezinárodní agentury v Záporoží. Jejím primárním cílem je na území jaderné elektrárny monitorovat situaci.

Jan Lipavský (Piráti) na jednání s generálním ředitelem MAAE Rafaelem Grossim | Foto: Anna Urbanová | Zdroj: Český rozhlas

„Přítomnost této mezinárodní organizace v Záporoží nám dává určitou míru jistoty, že se nestanou incidenty, které by byly nevratné, které by byly poškozující. Určitě to vytváří tlak i na Rusko, aby se v tom zařízení choval odpovědněji. Zároveň to snižuje šanci toho, že například dojde k různým provokacím nebo k dalším útokům na zařízení, které je takto monitorované,“ popsal šéf české diplomacie.

Generální ředitel Grossi před dvěma měsíci jednal také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a šéfem ruské státní energetické firmy Rosatom Dmitrijem Lichačovem o situaci v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně.

Sešli se v Soči. Grossi to následně na tiskové konferenci hodnotil jako velmi intenzivní a vyčerpávající pracovní jednání s ruskými představiteli. Bylo to setkání po dlouhé době. S Putinem se naposledy setkal v říjnu 2022.

Kromě do Ruska cestoval šéf MAAE Grossi na začátku února na Ukrajinu. Při své návštěvě v Kyjevě varoval, že bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny zůstává křehká.

Také on tento aspekt reflektoval na konferenci ve Vídni. Při pohledu do sálu se stovkami delegátů hovořil o tom, že je nutné věnovat pozornost zvýšeným opatřením na udržení jaderné bezpečnosti.

Aktivity pro Ukrajinu

S ohledem na dění v Záporožské elektrárně je to nyní právě Rusko, které koná, tuto oblast destabilizuje. „Rusko se snaží nabourat velmi intenzivně nabourat mezinárodní řád se svými spojenci – se Severní Koreou, s Íránem,“ varoval Lipavský. Je proto podle něj důležité, aby mezinárodní společenství dodávalo dostatečnou váhu organizacím jako právě MAAE, tak jim stěžovalo činit další kroky.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii v ‚napjaté atmosféře‘ jednal s Putinem, řešili Záporoží

Číst článek

Konference se koná bezprostředně po tragické události, kdy spadla helikoptéra s čelními představiteli Íránu. K islámské zemi směřovaly kondolence všech zúčastněných. Přesto nezůstal opomenut podstatný fakt, že i ona má co dočinění s jadernou bezpečnostní hrozbou.

„Situace opravdu není jednoduchá. Ať už je to Írán, který má široký program obohacování jaderného materiálu potenciálně využitelného pro výrobu atomové zbraně, nebo Rusko, které vytváří velmi nebezpečný precedent tím, že okupuje jadernu elektrárnu v Evropě,“ zmínil Lipavský pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál.

Česko nedávno hostilo v Praze jednání, které se neslo v duchu desetibodového mírového plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Česká diplomacie je v otázce jaderné bezpečnosti aktivním hráčem, kdy spolu s Francií, se Švédskem nebo Japonskem tvoří tzv. první pracovní skupinu.

„Z Prahy konkrétně vypadl scénář k tomu, jak bychom mohli postupovat v případě osvobození Záporoží,“ poznamenal Lipavský.

Harmonogram ve Vídni

  • Kromě zahajovacího ceremoniálu a Konferenci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o jaderné bezpečnosti a úvodního slova čeká šéfa diplomacie Jana Lipavského další program.
  • Ještě dopoledne absolvoval bilaterální jednání se svým arménským protějškem Aratem Mirzojanem.
  • Navazuje pracovním obědem s výkonným tajemníkem Organizace Smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek (CTBTO) – Australanem Robertem Floydem.
  • Odpoledne ho ještě čeká setkání s představitelkou OBSE pro svobodu médií Teresou Bibeirovou.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme