Ruská armáda pátrá v Ingušsku po teroristech

Ruské ozbrojené síly oznámily, že zahájily v jihoruském Ingušsku protiteroristickou operaci. Neznámí ozbrojenci předtím zaútočili raketomety a automatickými zbraněmi na vojenský konvoj, nejméně dva vojáky přitom zabili. Podle neoficiálních zdrojů je počet mrtvých ještě mnohonásobně vyšší.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nábojnice

nábojnice | Foto: Jan Rosenauer

V posledních měsících jde už o několikátý útok, jehož terčem se staly vládní síly. Ty z incidentů viní údajné muslimské separatisty.

Podle mluvčí ingušského ministerstva vnitra se incident odehrál zhruba 25 kilometrů východně od hlavního města Nazraně, nedaleko hranic s Čečenskem. Dva vojáci údajně přišli o život a deset jich bylo zraněno. Jiné zdroje - včetně ingušské opozice - ale tvrdí, že při útoku bylo zabito čtyřicet až padesát vojáků.

Ruská armáda podle agentury Interfax nyní pátrá po údajných teroristech. Ingušské úřady ze stále početnějších útoků viní islamistické ozbrojence. Místní obyvatelé a nevládní sdružení ale naopak mluví o státem sponzorovaném teroru, při kterém vláda cíleně likviduje nepohodlné kritiky.

Před měsícem ruští ochránci lidských práv z moskevské Helsinské skupiny varovali před hrozbou propuknutí občanské války, pokud obě strany okamžitě nezahájí dialog.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme