Rusko posílá do války raněné vojáky o holi, bez zubů nebo bez prstů. Vznikají ‚pluky invalidů‘

Ruská armáda posílá raněné vojáky z řad mobilizovaných mužů bez potřebné léčby do útočných oddílů, uvedl ve čtvrtek investigativní portál Važnyje istorii, který se odvolává na svědectví manželek raněných vojáků. Podle něj tak stejně jako v časech druhé světové války vznikají jakési pluky „invalidů“, kterým se také říká pluky rekonvalescentů.

Sledovali jsme online Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putin navštívil vojenský výcvik mobilizovaných záložníků v Rjazani

V ruské armádě vznikají invalidní pluky s raněnými vojáky (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na praxi posílání nedoléčených raněných zpět do boje upozornil tento týden také ruský nezávislý portál The Moscow Times.

Devětačtyřicetiletý muž, kterého portál nazývá Michail s poznámkou, že změnil všechna jména lidí uvedených v textu, utrpěl na Ukrajině zranění v dubnu letošního roku. Střepiny granátu mu prorazily koleno a poraněná noha se mu od té doby neuzdravila. Léčby se mu podle jeho manželky Iriny nedostalo.

Lékař vojenské komise mu namísto toho do průkazu zapsal způsobilost „B“ a poznámku, že se zraněný s omezeními může účastnit bojů. Poté se Michail ocitl v 371. pluku Kantěmirovské divize, v takzvaném pluku rekonvalescentů.

‚Za zločiny platí krví na bojišti.‘ Rusko naverbovalo více než 100 000 trestanců do války na Ukrajině

Číst článek

Kvůli zranění se Michail pohybuje o holi. Nyní ale čeká na zařazení do útočné brigády. „V pluku brečí smíchy, jakýpak útok s holí a berlemi?“ uvedla Irina. Konkrétní datum poslání na frontu přitom vojákům v pluku nesdělují, ale vedení každý den chodí po kasárnách a vyvolává jména dotyčných.

Michail na frontě přišel také o všechny zuby, ale bylo mu řečeno, že může jíst konzervované maso, které je měkké, popsala jeho manželka. Podle Iriny jsou v pluku v podobné situaci jako Michail stovky dalších mužů se zraněními.

V podobné situaci je také 44letý Oleg, manžel Alexandry. Stejně jako Michail si vzhledem ke svému věku nemyslel, že skončí ve válce na Ukrajině. Kromě toho měl od začátku způsobilost „B“ a žaludeční vředy, popsala Alexandra.

Nakonec se ocitl ve stejném pluku jako Michail a čeká, že ho v nejbližších dnech vyšlou do útoku. Alexandra tvrdí, že spolu s jejím manželem jsou v pluku muži, kteří podstoupili různé zákroky, jako jsou náhrady kloubů. Jednoho z vojáků prý poslali zpátky na frontu s třemi chybějícími prsty na ruce s tím, že má střílet tou druhou.

epo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme