Ruská armáda uspořádala největší cvičení za poslední roky

Pod názvem Centrum 2015 skončila v Rusku šestidenní série vojenských cvičení – největší za posledních několik let. Do manévrů se zapojilo 95 tisíc vojáků a 7000 kusů bojové techniky včetně 170 letadel a 20 válečných lodí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci

Ruští vojáci | Zdroj: Reuters

Cvičení probíhalo celkem na 20 pozemních, námořních i leteckých střelnicích centrálního a jižního vojenského okruhu.

Oficiálním cílem bylo prověřit bojovou připravenost a koordinaci vojsk v rámci Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Tento spolek tvoří Rusko a některé postsovětské země.

Na samotný závěr velkých cvičení dohlížel vrchní velitel armády, prezident Vladimir Putin. Vojáci mu předvedli také nejnovější tajné zbraně a zbraně budoucnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O největší ruské vojenské cvičení za poslední roky se zajímal zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Rusko popírá, že by takto rozsáhlé manévry byly přípravou na možný vojenský zásah Sýrii. Rozsáhlou pozemní akci v tuto chvíli nepovažují za příliš pravděpodobnou ani místní komentátoři.

Svou vojenskou přítomnost v Sýrii ovšem Moskva posiluje. Neskrývá ani, že podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada, a naopak s ním pokračuje ve vojensko-technické spolupráci a posílá do Sýrie ruské poradce.

O Sýrii údajně v Moskvě tajně jednali Američané, konkrétně vysocí představitelé CIA. Nepřímo to potvrdil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Obnovení kontaktů mezi ruskou rozvědkou a CIA označil za dobrou zprávu. Šlo prý o vůbec první takové setkání od anexe Krymu a vypuknutí války na Ukrajině.

Spojené státy podle všeho údajně mají velký zájem spolupracovat v případě Sýrie s Ruskem, nebo přinejmenším zjistit, jaké má Moskva s touto oblastí záměry.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme