Ruská armáda zaútočila v Sýrii, při útocích vzdušných sil zemřelo 21 džihádistů

Nejméně 21 džihádistů ze skupiny Islámský stát (IS) zahynulo při útocích ruských vzdušných sil v severní Sýrii, uvedla podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Za posledních 24 hodin podle SOHR uskutečnilo ruské letectvo nejméně 130 náletů zaměřených na IS. Útoky se soustředily do oblastí na okraji provincií Halab (Aleppo), Hamá a Rakka na severu Sýrie, ale také na centrální provincii Homs a Dajr az-Zaur na východě.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útoky se soustředily do oblastí na okraji provincií Halab (Aleppo), Hamá a Rakka na severu Sýrie (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Nálety následují po sérii pátečních útoků IS proti režimu a jeho spojencům. Zemřelo při nich nejméně osm členů prodamašské milice.

Islámský stát byl v Sýrii územně poražen v březnu 2019, nadále však podniká krvavé útoky, zejména v poušti od centrálních provincií Hamá a Homs až po Dajr az-Zaur. Tato pouštní oblast se stala častým místem střetů mezi radikály, kteří se tam stáhli, a bojovníky režimu, jimž pomocí náletů pomáhají ruští spojenci.

U syrského Homsu vypukl rozsáhlý požár v tamní ropné rafinérii. Těsně předtím se ozval výbuch

Číst článek

V posledních měsících jsou boje mezi džihádisty a vládními silami podporovanými spojenci stále pravidelnější. Od března 2019 podle SOHR přišlo při těchto střetech o život více než 1300 bojovníků režimu a 145 členů proíránských milicí, proti tomu zahynulo přes 750 džihádistů z IS.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se postupně zkomplikovala zapojením různých regionálních a zahraničních sil. Násilí si vyžádalo už nejméně 400 000 lidských životů a dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace, opustilo domovy. Z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí.

Rusko podporuje syrské vládní síly od roku 2015. Díky jeho podpoře se Bašárovi Asadovi podařilo získat zpět většinu území, o které režim přišel na začátku konfliktu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme