Ruská armáda vytvoří tři nové divize jako protiváhu posilování NATO v Evropě

Rusko kritizovalo manévry Severoatlantické aliance v Estonsku. Ministerstvo zahraničí považuje cvičení na ruské hranici s názvem Jarní bouře 2016 za krok k dalšímu zvýšení napětí mezi NATO a Ruskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská letadla Suchoj Su-25 | Zdroj: Reuters

Rusko bude reagovat na zvýšenou aktivitu vojsk NATO u svých hranic. Ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že armáda vytvoří do konce tohoto roku tři nové divize – dvě v západním vojenském okruhu a jednu v jižním.

Podle ministra jde o opatření proti zvyšování počtu vojsk NATO v bezprostřední blízkosti Ruska. Předseda výboru pro obranu horní komory ruského parlamentu Viktor Ozerov dodal, že Rusko tím neporušuje žádné mezinárodní dohody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruskou armádu těchto dnů a její vztahy s NATO přiblížil bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý

Předpokládá se, že červencový summit zemí NATO ve Varšavě schválí posílení východního křídla aliance kvůli obavám z agresivní politiky Moskvy.

Bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý považuje dnešní reakci Moskvy za očekávanou. Podle jeho názoru však Rusko nevytvoří úplně nové divize, pouze přerozdělí své pozemní síly a část jich pošle do západní oblasti.

Šedivý: Modernizaci ruské armády jsme přehlíželi

Ruská armáda je podle Šedivého po řadě let modernizace, kterou Západ přehlížel, případně bagatelizoval, v mnohem lepším stavu, než byla před desítkami let. Dokládají to i některé ukázané nové druhy techniky.

„Ať už to Rusové dělají takovou formou demonstrace jako při nasazení v Sýrii, nebo při různých přehlídkách, tak už ukazují nové druhy techniky, které avizují to, že ruská armáda není zcela jistě přebudovaná celá, ale přece jenom jsou do ní v poslední době předávány nové technologie, zbraňové systémy. Zejména do pozemních sil,“ přiblížil Šedivý a doplnil:

„To ukazuje na to, že i pozemní síly, nejenom letectvo a strategické síly raketového vojska, jako to bylo v minulosti, se dostávají na poměrně vysokou úroveň.“

Martin Dorazín, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme