Ruská bezpečnostní služba před útokem atentátnice sledovala

Ranní útoky v moskevském metru mají na svědomí dvě sebevražedné atentátnice. Ve stanici Lubjanská a Park Kultury odpálily tříkilogramovou plastickou trhavinu umístěnou na vlastním těle. Zabily 36 lidí a na šedesát dalších zranily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranná služba vynáší z moskevského metra mrtvá těla. | Zdroj: ČTK

Oba případy se vyšetřují jako teroristické činy. Ženy odpálily nálože přímo ve vozech metra. Na Lubjance zahynulo 24 lidí, ve druhé stanici zemřelo 12 cestujících. 60 lidí je zraněno, polovina z nich těžce. Objevily se i informace o třetím výbuchu, ty se ale nepotvrdily.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Moskvě je zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Ruská bezpečnostní služba zveřejnila informace o tom, že monitorovala pohyb těchto dvou atentátnic od nástupu do metra na stanici Jihozápadní. Dodává, že byly údajně doprovázeny dalšími dvěma ženami, po kterých se nyní začalo intenzivně pátrat.

Proč příslušné orgány nezastavily provoz metra před tím, než došlo ke druhému výbuchu, zatím nikdo nevysvětlil. Policie zřejmě nepředpokládala, že by útoků mohlo být víc. Moskevské metro je navíc mimořádně složitý komplex a jeho náhlé uzavření by vyvolalo obrovský chaos.

Vyšetřovatelé teď prohlížejí kamerové záznamy z metra. Kromě policistů jsou ve městě i zvláštní jednotky. Je posílená ostraha vládních objektů a pravděpodobně i letišť.

Podle ruských médií mohl být útok odvetou za zesílené operace ruské armády a policie proti radikálním islamistům na severním Kavkazu. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv vyzval k důkladnému boji proti terorismu a nařídil také zpřísnění bezpečnostních opatření v ruské dopravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

U stanice metra Park Kultury byla i česká studentka v Moskvě Adéla Havránková

Ochromená hromadná doprava

Moskevská podzemní dráha, která je jednou z nejvytíženějších na světě, byla hodiny mimo provoz. Na obou místech stále pracují desítky záchranářů. Úřady zprovoznily nouzové linky, na které se mohou obracet lidé s žádostmi o pomoc.

Podle české studentky v Moskvě Adély Havránkové metro stále prohledávají policisté se psy. „Celé dopoledne tu byly slyšet sanitky a hasičská auta. Metro už je otevřené ale nefungují přestupy na jiné trasy. Dopravní podnik zavedl náhradní autobusovou dopravu,“ hlásila od stanice Park kultury česká studentka.

Reakce Ruska bude razantní

Podle analytika pražského Ústavu mezinárodních vztahů Víta Stříteckého je pravděpodobné, že šlo o dílo kavkazských radikálů. Nasvědčuje tomu i způsob provedení atentátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik z Ústavu mezinárodních vztahů Vít Střítecký v poledních Ozvěnách dne

„Na definitivní závěry je ale ještě brzo. Nejde jen o čečenské separatisty, ale o určitou islamistickou vlnu, která se na Kavkaze znovu rozšiřuje. Je třeba kromě Čečenska zaměřit pozornost i na Ingušsko, Dagestán a další regiony,“ řekl Stříteský.

Reakce Ruska bude podle analytika razantní. „Dojde k dalším akcím na severním Kavkaze. Obávám se taky vlny odvetných útoků na nevinné lidi z Kavkazu ve velkých ruských městech,“ uvedl Stříteský.

Taxikáři zneužívají situace

Kolaps dopravy způsobený explozemi nahrál do karet moskevským taxikářům. Ti po výbuchu několikanásobně zvedly sazby. Informaci potrvrzuje i Chargé d'Affaire na českém velvyslanectví v Moskvě, Hynek Pejcha:

"Na některých trasách žádali taxiáři za svezení až 3000 rublů, což může být až desetinásobek běžné ceny."

Chování taxikářů ostře kritizoval pravoslavný moskevský patriarcha Kirill.

Čečenské Černé vdovy

Útok zřejmě patří do skupiny útoků takzvaných Černých vdov. Tedy žen, které přišly o bratry a muže v čečenském útoku. Potvrzuje to i odborník na Rusko, Libor Dvořák.

"Čečenská stopa je opravdu nejpravděpodobnější. Jiného útočníka si těžko umim představit, " dodává Dvořák

Někteří lidé dnes v souvislosti s útoky mluví o případném podílu takzvané Kavkazské skupiny. Podle Dvořák se zbytky separatistického odboje snaží podniknout, co je v jejich silách.

Ruské bezpečnostní složky během února zlikvidovaly přibližně 20 významných velitelů v čele s duchovním vůdcem čečenského odboje.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová, Zuzana Walterová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme