Ruská Duma přijme prohlášení k masakru v Katyni

Katyňský masakr tisíců polských důstojníků a dalších příslušníků tehdejší polské elity za druhé světové války dlouhodobě zatěžuje polsko - ruské vztahy. Rusko, respektive Sovětský svaz dlouho nepřipouštěl, že je za vraždy odpovědné. Vinu sovětské tajné služby přiznal až poslední prezident SSSR Michail Gorbačov. Rusko nicméně stále nezpřístupnilo všechny historické dokumenty k událostem té doby. Dnes má dolní komora ruského parlamentu přijmout prohlášení k masakru polských zajatců v Katyňském lese.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květiny u památníku obětí v Katyni.

Květiny u památníku obětí v Katyni. | Foto: Andrea Brtníková | Zdroj: Český rozhlas

„Omluva zazněla již třikrát z úst Gorbačova v roce 1990, z úst Jelcina a dokonce i z úst Putina. Největším problémem je ale odtajnění všech dokumentů, které by dokázaly celé podhoubí masakru na 22 tisících polských důstojníků,“ říká Libor Dvořák, komentátor ČRo 6.

Přehrát

00:00 / 00:00

O polsko-ruských vztazích na pozadí masakru v Katyni mluvil na Rádiu Česko Libor Dvořák, komentátor ČRo 6

„Tento nový pohyb ve státní dumě vyvolala zřejmě havárie polského prezidentského letadla v dubnu tohoto roku, v jehož troskách zahynul nejen polský prezident, ale i dalších 98 osob. Delegace mířila právě do Katyně,“ uvádí Dvořák a pokračuje:

„Jde o to, aby se polsko-ruské vztahy nezhoršily, protože od tragické nehody se jen zlepšují. Dnešní jednání ve státní dumě zřejmě inicioval ruský prezident Medvěděv, který by měl 6. prosince navštívit Polsko. Podle mého soudu duma prohlášení schválí, přestože je to prohlášení, které prokazuje, že za masakr nese přímou vinu diktátor Stalin.“

Podle Dvořáka se nyní mluví v Rusku o tom, že některé dokumenty, hlavně ty, které dokazují přímou účast Stalina na tomto zločinu, jsou padělané. Tvrdí to nejen komunisté, ale i Stalinův vnuk a historik Džugašvili.

„Pevně věřím, že dokumenty budou zpřístupněny, aby i polští historici měli přístup ke všem materiálům, které o celé této kauze pojednávají,“ dodává Libor Dvořák.

Patricie Polanská, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme