Ruská Duma rozhodne o návrhu Kremlu na usnadnění vytváření nových stran

Rusko avizuje změnu politického systému. Státní Duma má rozhodnout o osudu novely zákona o povolování politických stran. To je klíčová součást balíku politických reforem, předložených Kremlem po masových protivládních demonstracích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Gordana Mirkovic

Podle pozorovatelů je asi nejvýznamnější změnou úprava počtu členů politických stran ze 40 tisíc na pouhých 500. Odborník na Rusko Libor Dvořák z ČRo 6 upozorňuje, že se tak dá očekávat zájem nějakých obskurních formací.

„Protože v Rusku je pro všelijaké bizarnosti úrodná půda. A na to také při debatě ve státní Dumě upozorňovali komunisté i liberální demokraté. Komunisté požadovali, aby spodní hranice byla z 500 zvýšena na 5 tisíc, a liberálové dokonce na 10 tisíc,“ přiblížil na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrzích na změnu politického systému v Rusku jsme na Rádiu Česko mluvili s odborníkem na Rusko Liborem Dvořákem z Českého rozhlasu 6.

Mnoho lidí se podle něj obává, že malé strany budou snadno manipulovatelné. „Na druhé straně je ale potřeba si uvědomit, že v roce 2016, kdy začne platit pětiprocentní bariéra pro vstup do státní Dumy, se tam malé strany nedostanou. Věřím, že do té doby se zformují takové strany, jako je relevantní pravice nebo liberální strana,“ dodal.

Součástí balíku politických reforem je také snaha obnovit přímou volbu hlav jednotlivých regionů, gubernátorů. Jenže kandidáty má dál schvalovat Kreml a to podle Dvořáka nepřináší žádnou změnu.

„Protože pokud volby nebudou opravdu volné a svobodné, tak se vlastně nic nezmění. A bez požehnání Kremlu se gubernátorem nikdo nestane,“ uvedl.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme