Portugalsko 2:1 Česko

Ruská Duma schválila zpřísnění trestů v době mobilizace. Zavádí také pojmy jako ‚válečný stav‘

Ruská státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v úterý schválila zákon, který zpřísňuje tresty za zločiny spáchané v době všeobecné mobilizace. Ruskojazyčná stanice BBC v souvislosti s návrhem zákon upozornila, že zamýšlená norma zavádí do trestního zákoníku pojmy jako „mobilizace“ nebo „válečný stav“, které v něm dosud nebyly. Také běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v úterý nařídil uvést všechny bezpečnostní složky do stavu pohotovosti.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská státní duma (ilustrační foto)

Ruská státní duma (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Například za dezerci, poškození vojenského materiálu nebo neuposlechnutí rozkazu by nově hrozilo až deset let vězení.

Novela zákona zavádí až pětiletý trest za ničení zbraní během války a až 15 let za rabování v době vyhlášeného válečného stavu.

Dobytá území Ukrajiny budou na konci září hlasovat o připojení k Rusku. Tlačí je postup Ukrajinců

Číst článek

Podle agentury Reuters by ruským vojákům rovněž hrozilo až deset let za mřížemi za dobrovolnou kapitulaci.

Senát zákon projedná ve středu, uvedla agentura RIA Novosti.

Návrh na změnu zákona přichází v době, kdy ukrajinská armáda osvobozuje některá svá území od ruské okupace.

Ruské úřady dosud plány na vyhlášení všeobecné mobilizace popíraly, podotkla BBC, podle níž se však o mobilizaci začalo více hovořit po ukrajinské protiofenzivě v Charkovské oblasti.

Ruští poslanci krátce po invazi na Ukrajinu schválili zavedení trestní odpovědnosti s možností uložit až 15 let vězení za dezinformace a za to, co ruské úřady vyhodnotí jako lživé zprávy o ruské armádě.

Moskva svou agresi na Ukrajině označuje jako „zvláštní vojenskou operaci“, přičemž kritikům označujícím ji jako válku nebo invazi hrozí postihy.

Pohotovost v Bělorusku

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v úterý nařídil uvést všechny bezpečnostní složky do stavu pohotovosti. Hodlá také nastolit větší disciplínu ve společnosti, uvedla běloruská státní média.

Válka je pro Lukašenka výhodná, oči Česka a Bruselu míří na Ukrajinu, říká poradce Svjatlany Cichanouské

Číst článek

Podle agentury DPA tím Lukašenko na pozadí války na Ukrajině připravuje zemi na vyhlášení válečného stavu.

„Pokud je nutné uvést nějakou vojenskou složku do pohotovosti podle válečných norem, pak to musíme udělat,“ uvedl Lukašenko podle agentury BelTA s tím, že situace v regionu je „velmi vážná“.

Na Ukrajině se podle něj formují jednotky, které chtějí svrhnout běloruský režim a připojit zemi k NATO. Lukašenko také řekl, že má být urychleně vytvořena běloruská domobrana.

Bělorusko je dosud nejsilnějším podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu, přičemž Lukašenko dal ruským silám k dispozici běloruské území pro ozbrojené útoky vůči svému sousedovi. Běloruská armáda rovněž pravidelně pořádá cvičení na hranicích s Ukrajinou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme