Ruská duma schválila v prvním čtení smlouvu START

Dolní komora ruského parlamentu schválila v prvním čtení rusko americkou smlouvu START o jaderném odzbrojení podepsanou v Praze v dubnu. Pro hlasovalo 350 ze 450 poslanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská duma schvaluje smlouvu START | Zdroj: ČTK

Ratifikace se ale určitě protáhne do příštího roku. Moskvě se nelíbí jednostranný dodatek, který ke smlouvě připojil americký senát. V něm si vymínil, že smlouva se nijak nedotýká protiraketové obrany. Rusko se bojí, že plánovaný štít bude namířen i proti němu a považuje ho proto za nedílnou součást jaderného odzbrojování.

Zatímco v americkém Kongresu stačí ke schválení zahraničních smluv Senát, v ruském parlamentu je nezbytný souhlas obou komor. Zahraniční výbor dolní komory, Státní dumy, poslancům doporučil, aby smlouvu START projednali ve třech čteních.

Takový postup je podle ruských médií velmi neobvyklý, protože všechny zahraniční smlouvy, které dosud v Rusku schválili, prošly hned při prvním čtení. Tamní odborníci ale o ratifikaci STARTu nepochybují.

Kongres v USA schválil smlouvu ve čtvrtek. Pro ratifikaci bylo 71 hlasujících, proti 26. Z celkového počtu čtyřiceti dvou republikánů bylo pro ratifikaci 13.

Dohoda počítá se snížením jaderných arzenálů Ruska a Spojených států o třetinu. Obama oznámil, že jaderný arsenál přímo ve Spojených státech se tedy bude v příštích letech zeštíhlovat, ale zároveň modernizovat.

Jitka Malá, Igor Maňour, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme