Ruská ekonomika se přehřívá, inflace roste. Válka Putinovi v jednu chvíli srazí vaz, věří analytik

Ruská válečná ekonomika jede na plné obrátky, ale zbylá odvětví se hroutí. Analytik výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček v pořadu Osobnost Plus upozorňuje, že podle dostupných důvěryhodných dat se ruská ekonomika přehřívá, roste inflace i základní úroková sazba a nastává kolaps řady sektorů, které nejsou přímo napojeny na zbrojní průmysl. „Putinovi to v jednu chvíli srazí vaz,“ předpokládá pro Český rozhlas Plus.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Havlíček

Pavel Havlíček | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas Plus

Pozice prezidenta Vladimira Putina vypadá po dvou a půl letech od rozpoutání války na Ukrajině pevně, ale podle analytika Havlíčka se blíží doba, kdy Rusko už dalších bojů nebude schopné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Havlíček, analytik výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky

„Já si myslím, že Rusko válečný konflikt v dlouhodobém horizontu neustojí a nebude ho schopné zvládnout,“ předpovídá.

V mnoha ohledech se Rusko podle něj stává přívěskem Číny a Indie. Oba více či méně otevření spojenci tlačí Kreml energeticky do kouta. Ruská ekonomika bude ze současného vrcholu strmě padat v příštím roce až dvou.

Napětí, které to vyvolá, může vést až k nějaké formě palácového převratu v Kremlu. „Jednou to Putinovi srazí vaz,“ soudí Havlíček a nevylučuje ani občanský konflikt.

V kolaps ruské ekonomiky přitom doufal Západ od začátku ruské invaze, zavedl kvůli tomu mnoho sankcí. Válka ale pokračuje. 

Trh si našel cestu. Rusové mají stále luxusní zboží ze Západu, sankce válku nezastavily

Číst článek

„Ale ruská ekonomika se už masově přehřívá. Změnila se výhradně v ekonomiku válečnou. Kolabují celé fabriky, které nejsou orientovány jenom pro potřeby války. To nelze udržet. Na to se bude nabalovat nespokojenost,“ upozorňuje analytik a připomíná: 

„Zásadní změnu může přinést i podobná situace, jakou jsme viděli loni. Vzpoura Jevgenije Prigožina byla příznakem toho, že Rusko nezůstane v dalších letech jenom statickým objektem, ale budou se tam dít disruptivní události. A my na ně musíme být připraveni.“

Podpořit to lepší

Evropa včetně Česka podle analytika potřebuje plán, jak se chovat k Rusku až válka skončí. A Česko má určitý dluh v tom, jak se v minulosti stavělo k ruské a běloruské opozici. 

„My jsme některé lidi, kteří podporují demokracii v Ruské federaci, ať už uvnitř, nebo za hranicemi, ne vždycky dostatečně podporovali. Jméno Václava Havla přitom stále v ruské opozici rezonuje,“ míní Havlíček a dodává: 

„Vrací se nám to jako bumerang. Když budeme Rusko přehlížet a nebudeme investovat do toho lepšího v ruské společnosti, tak se tam nikdy nic lepšího nestane.“

Má se Evropská unie bránit maďarskému rozhodnutí, které rozvolňuje vízová pravidla pro Rusy a Bělorusy? Jakou pozici má Putin v Kremlu? Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus s Barborou Tachecí výše.

Barbora Tachecí, obi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme