Ruská federace bude mít sovětskou hymnu

Novou státní hymnou Ruské federace bude někdejší hymna Sovětského svazu. Píseň jen dostane nový text. Návrh zákona o státní hymně schválila dolní komora ruského parlamentu - Státní duma. Melodii Alexandra Alexandrova poslancům doporučil k posouzení ruský prezident Vladimir Putin. Poslanci doporučili prezidentovi, aby vytvořil komisi pro projednání textu nové hymny. Dnes se předpokládá hlasování také o dalších symbolech. K posouzení poslanců byly předloženy zákony o státním znaku, o státní vlajce a o vlajkách ozbrojených sil a vojenského námořnictva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Frakce Jabloko a Svaz pravicových sil svolaly na dnešní ráno protestní mítink před budovou pošty a telegrafu na Tverské třídě. Několik desítek osob se zde shromáždilo s cílem poslat protestní telegramy Putinovi a Státní dumě. Před budovou Státní dumy se zase sešli stoupenci komunistů. Většinou šlo o důchodce, kteří tam zpívali Internacionálu. Posléze se směrem k nim vydali i demonstrující demokraté a došlo k menším potyčkám. Několik osob bylo zadrženo a kolem budovy dumy byly rozmístěny oddíly příslušníků policie zvláštního určení.

Objevily se i spekulace, zda hudba, která je považována za Alexandrovovu, není plagiátem. Podle některých muzikologů ji složil už v minulém století německý skladatel Robert Schumann (1810-1856). Podle předáka frakce Jednota Borise Gryzlova je zas skutečným autorem hudby ruský skladatel Vasilij Kalinnikov, který ji složil v roce 1892, a tudíž nejde o tvorbu sovětského období. Oficiálně se však má za to, že melodii složil v roce 1943 Alexandr Alexandrov, zakladatel armádního souboru Alexandrovců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme