Ruská justice propustila Navalného na svobodu. Zemi opustit nemůže

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj opustil vazební celu. Strávil v ní jen jeden den. Za mříže ho včera poslal soud, který ho shledal vinným ze zpronevěry. Dnes ale na žádost samotných prokurátorů ruská justice rozhodla, že může protikremelský blogger a právník pobývat na svobodě. A to až do rozhodnutí o jeho odvolání proti verdiktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalný | Zdroj: Reuters

Propuštění z vazby, za které se přimluvil i sám prezident Putin, označil Alexej Navalnyj za výjimečné rozhodnutí.

Hned po návratu z cely kirovského soudu objal svoji manželku a podepsal prohlášení o tom, že se nebude vyhýbat dalšímu soudnímu řízení, to znamená, že neopustí Rusko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ propuštění bloggera Alexeje Navalného na svobodu sleduje zpravodaj Českého rozhlasu v Ruské federaci Martina Dorazín

Předseda kremelské Rady pro lidská práva Michail Fedotov to označil za vynikající rozhodnutí a doufá, že odvolací proces chyby předchozího řízení napraví.

Propuštěním Alexeje Navalného z vazby se právně prakticky nic nemění. Verdikt zůstává dále platný až do doby, než soud znovu posoudí odvolání právníků Navalného proti pětiletému trestu za zpronevěru prostředků při prodeji kirovského lesa.

Ředitel společnosti, která les odkoupila, je souzen spolu s Navalným a odsouzen je ke čtyřletému vězení, zatímco ředitel společnosti prodávající vyvázl od soudu s podmínečným trestem.

Ruská opozice plánuje protesty proti uvěznění bloggera Navalného

Číst článek

Celý soud tak probíhá v intencích tvrzení proti tvrzení. Ekonomové krčí rameny, protože podle nich se jedná o běžnou obchodní transakci.

Zahraničními zeměmi je tento soud považován za politický proces. Toto tvrzení potvrzuje i fakt, že soudí líčení je zdlouhavé a až příliš uměle nastavované. Soudce předčítal včera detaily, jako jsou čísla účtů, texty SMS zpráv či mailů.

„Vypadalo to tak, že chce ty lidi utahat, aby nerozuměli, v čem je vůbec podstata toho soudu. Nakonec to tak dopadlo, že nikdo nepochopil, v čem je vlastně to obvinění, protože to se týká několika set tisíc korun v přepočtu,“ dodává zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Martin Dorazín.

Ruská veřejnost vyjadřuje Navalnému svoji podporu hned v několika metropolích. Na podporu slavného bloggera se sešli lidé na nepovolených demonstracích v Petrohradě i Moskvě. Policie mítinky rozehnala.

Martin Dorazín, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme