Ruská loď Akademik Pašin se pohybovala nad klíčovým plynovodem v Jadranu

Loď ruského námořnictva se několik hodin pohybovala v části Jaderského moře, kudy prochází klíčový ropovod TAP (Trans Adriatic Pipeline), který dodává ázerbájdžánský plyn do Itálie. Píší to italská média. V Jaderském moři se nachází alespoň jedna ruská bojová loď, která zřejmě sleduje aktivity amerického a italského námořnictva v oblasti.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská vojenská plavidla opouštějí přístav během námořních cvičení

Lodě ruského námořnictva (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Podle záznamů z otevřených zdrojů se ve čtvrtek loď ruského námořnictva Akademik Pašin několik hodin zdržovala v oblasti Jaderského moře mezi Itálií a Albánií, kudy prochází klíčový plynovod TAP a další infrastrukturní sítě. Ruská loď měla zapnuté identifikační zařízení, díky čemuž bylo možné sledovat její pohyb, píše deník La Stampa.

Rusko podle Kyjeva přišlo o více než 100 000 vojáků, 3000 tanků a 6000 dalších obrněných vozidel

Číst článek

V Jaderském moři se v posledních dnech nachází alespoň jedna ruská bojová loď, několik plavidel italského námořnictva a také bojová skupina kolem americké letadlové lodi George H. W. Bush. Podle záznamů ze satelitu se ruská bojová loď, kterou se nepodařilo ze snímků zcela identifikovat, přiblížila právě k americkým plavidlům. 

Akademik Pašin je jednou z nejnovějších lodí ruského námořnictva. Slouží především jako logistická podpora bojovým lodím, podle italského tisku ale může plnit i výzvědné úkoly.

Plynovod TAP přiváží do Itálie ázerbájdžánský plyn z Řecka a Albánie. Jeho roční přepravní kapacita činí deset miliard metrů krychlových plynu, což je zhruba jedna sedmina italské roční spotřeby. Plynovod má klíčovou roli ve snižování závislosti na dovozu plynu z Ruska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme