Ruská média rozebírají skandál okolo neudělení ceny Quadriga Putinovi

Tradičně dobré vztahy mezi Ruskem a Německem zastínil v posledních dnech skandál kolem ceny Quadriga, kterou chtělo jedno z německých občanských sdružení odměnit ruského premiéra Vladimira Putina. Všechny ruské deníky dnes obšírně rozebírají, proč ruský premiér cenu Quadriga nedostane.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský premiér Vladimir Putin

Ruský premiér Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Objevily se nejrůznější komentáře od seriózních analýz o tom, co skandál vypovídá o vztazích Ruska se Západem, přes výčet toho, kolik prohřešků proti demokracii mají v kariéře předchozí laureáti - například turecký premiér Recep Tayyip Erdođan, až po dotčené a ironizující poznámky typu, že o té ceně stejně nikdo nikdy neslyšel a Vladimir Putin tak o nic nepřichází.

Přehrát

00:00 / 00:00

Putin nedostane cenu Quadriga, jak na tento fakt reagují v Rusku, zjišťovala moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.mp3

Jak se skandál odrazí na vztazích Ruska s Německem může napovědět setkání ruského prezidenta Medveděva s německou kancléřkou Merkelovou v Hannoveru, kde se má jednat o vzájemných vztazích. Moskva a Berlín jsou tradičně dobří partneři.

Podle moskevské zpravodajky Českého rozhlasu Lenky Kabrhelové mluví všichni o tom, že skandál zdůrazňuje rozpolcení německé společnosti ve vztahu k Rusku:

"Polovina podporuje především ekonomické vztahy, které jsou dobré a pro které se podle názoru mnohých musí dělat vše, nehledě na demokracii. Druhá polovina společnosti má za to, že bez plné demokracie a svobody v Rusku kvalitní partnerské vztahy vůbec není možné naladit a v podstatě mluví o tom, že současná přestřelka ilustruje stav vztahů Ruska s Evropou jako takovou, nejenom s Německem."

Cenu Quadriga uděluje sdružení Werkstatt Deutschland od roku 2003 osobnostem, které projevily občanskou odvahu nebo se nějakým výrazným tvůrčím způsobem prosadili v oblasti kultury. Uděluje se vždy 3. října v den výročí sjednocení Německa. V roce 2009 ji obdržel bývalý český prezident Václav Havel.

Mluvčí premiéra Dmitrij Peskov uvedl, že stáhnutí ocenění je výsledkem zmatku v radě německého sdružení Werkstatt Deutschland. Naznačil, že premiérovi na té ceně až tak nesejde, když podotknul, že Vladimír Putin je držitelem hned několika mezinárodních ocenění.

Ruští analytici poznamenávají, že pro Putina to muselo být rozhodně hořké sousto a velké zklamání, že jeho nejoblíbenější evropská země mu zasadila takovou ránu.

"Sdružení, které cenu Quadriga uděluje, je soukromý subjekt a na to poukazují veškerá německá vládnoucí místa," říká odborník na Rusko Libor Dvořák z Českého rozhlasu 6.

Putinova nominace vzbudila nebývale silnou kritiku zejména proto, že v minulosti působil jako agent tajné služby KGB v komunistické NDR. S mnohými bývalými politiky ho dodnes pojí úzké vztahy. S jeho silovou vládou je navíc spojeno i zhoršení stavu lidských práv v Rusku. Proti ocenění se ohradili mimo jiné i dva čeští držitelé ceny - Václav Havel a Šimon Pánek a nejvlivnější muž ruské politiky ji nakonec nedostane.

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme