Zlomené prsty a oholená hlava. V Čečensku zbili ruskou novinářku, jela k soudu s kritičkou Kadyrova

V autonomním Čečensku na ruském severním Kavkazu přepadli a zbili reportérku listu Novaja gazeta Jelenu Milašinovou a advokáta Alexandra Nemova. „Neznámí (útočníci) v maskách je přepadli na cestě z letiště do Grozného, surově je zmlátili, zničili jim techniku a dokumenty,“ oznámila redakce zmíněného listu na sociální síti.

Groznyj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reportérka listu Novaja gazeta Jelena Milašinová poté, co ji v Čečensku zbili útočníci

Reportérka listu Novaja gazeta Jelena Milašinová poté, co ji v Čečensku zbili útočníci | Zdroj: ČTK / AP

Novinářka a advokát se nyní podle ruské organizace na ochranu lidských práv nacházejí v nemocnici v Grozném. O případ se podle státní agentury TASS zajímá ruský svaz novinářů, rada pro lidská práva působící při úřadu prezidenta Vladimira Putina a šéf mediálního výboru ruského senátu.

Ve Švédsku zavraždili blogera, který kritizoval čečenského vůdce Kadyrova, informuje Rádio Svoboda

Číst článek

„Nemov stěží hovoří a hýbe se, Milašinové zlámali prsty a pravidelně ztrácí vědomí. Má podlitiny po celém těle, oholili jí hlavu a celou ji polili zeleným barvivem,“ uvedla ruská redakce BBC s odvoláním na organizaci na obranu lidských práv Memorial.

Roztok zeleného barviva se v Rusku používá jako antiseptikum. Útoky touto látkou jsou v Rusku docela časté. Nyní uvězněný opoziční předák Alexej Navalnyj v roce 2017 po takovém útoku málem oslepl. Z poleptání se zotavoval několik měsíců a ve Španělsku podstoupil operaci oka.

Šéf svazu novinářů Vladimir Solovjov doufá, že pachatelé útoku nezůstanou beztrestní.

„Útoky na novináře jsou nepřijatelné. Věříme, že strážci zákona vyvinou veškeré úsilí potřebné pro potrestání viníků,“ řekl agentuře TASS.

Šéf výboru pro informační politiku Rady federace, horní komory ruského parlamentu, Alexej Puškov pokládá za nezbytné obrátit se na vedení federální kriminální ústředny a generální prokuratury, aby případu věnovala „zvláštní pozornost“.

Výhružky od Kadyrova

Milašinová loni v únoru z Ruska raději utekla kvůli výhrůžkám smrti, které jí adresoval osobně čečenský vládce Ramzan Kadyrov, pokládaný za blízkého Putinova spojence.

Čečenci bojují na Ukrajině na obou stranách. Jedny žene do boje Kadyrov, druhé touha po pomstě

Číst článek

Kadyrovův hněv novinářka vyvolala tím, že informovala o popravách bez soudu v autonomní republice a o případu bývalého soudce čečenského nejvyššího soudu Sajdiho Jangulbajeva, který se Kadyrovovi znelíbil. Soudce je vzhledem ke svému někdejšímu postavení v exilu v Rusku v bezpečí.

Soudcovu manželku Zaremu Musajevovou ale loni v lednu uneslo čečenské komando z Nižního Novgorodu do Čečenska. Podle syna Musajevové také desítky příbuzných zmizely beze stopy.

Čečenské ministerstvo vnitra tvrdí, že Musajevová byla předvedena jako svědkyně k výslechu o podvodu, podle Kadyrova ale už v Čečensku napadla policistu a málem jej zmrzačila. Žena vinu odmítá, ve vazbě strávila více než než rok.

Zaremu Musajevovou soud v Grozném v úterý odsoudil k 5,5 roku odnětí svobody za násilí proti policistovi a podvod, uvedl TASS s odvoláním na svého zpravodaje v soudní síni.

Kvůli práci

Milašinová a Nemov přiletěli do čečenské metropole na vynesení rozsudku nad Musajevovou. Jejich vůz na silnici z letiště zablokovala tři auta s ozbrojenci a následně byli zbiti.

Lékaři v Grozném zjistili četné pohmožděniny, útočníci novinářce zlomili několik prstů, napsal list Kommersant s odvoláním na organizaci Tým proti mučení, dříve známou jako Výbor proti mučení.

‚Nejsou Rambo.‘ Novináři i přes opatrnost platí životem za reportování o ruské agresi na Ukrajině

Číst článek

„Při mlácení jim říkali: varovali vás, odjeďte odsud a nic nepište,“ uvedl Memorial podle BBC.

Nemov má zraněnou nohu, patrně nožem, Milašinová není schopna převozu.

„Oba je kopali, bili je rukama a plastovými trubkami a připomínali jim všechny jejich aktivity: práci, soudy, soudní procesy, na které jezdili, a o čem Milašinová psala. Soudě podle toho všeho to zjevně nebylo loupežné přepadení. Byli přepadeni kvůli své činnosti,“ uvedl vedoucí Týmu proti mučení Sergej Babinec.

Milašinová jako reportérka Nové gazety psala o obchodu s drogami, boji proti terorismu a o vraždách novinářů. Zabývala se vyšetřováním vraždy kritičky Kremlu a Kadyrova Anny Politkovské. V roce 2006 byl na Milašinovou spáchán atentát v Beslanu, připomněl Kommersant.

ČTK, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme