Ruská opozice chce vymoct nové volby a osvobození zadržených

Tisíce lidí nespokojených s parlamentními volbami dnes míří do ulic ruských měst. Opozice slibuje, že protest bude vůbec největší od začátku vlády Vladimira Putina. Demonstrace už začaly na dálném východě, v Moskvě se má podle zpráv ze sítě Facebook sejít až 30 tisíc lidí. S napětím se očekává, kolik lidí skutečně přijde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti falšování voleb proběhla i ve Vladivostoku | Zdroj: Reuters

Protestuje se od východu na západ – na dálném východě už lidé do ulic vyšli. Vladivostok hlásí 500 lidí, v Chabarovsku byly na povolené demonstraci zatčeny desítky lidí. Tisícovka demonstrantů se sešla v Barnaule, protesty proběhly také v Krasnojarsku nebo Blagověšensku. Postupně se budou přidávat další města včetně Petrohradu a Moskvy.

Úřady moskevský protest povolily, změnily ale místo konání a varovaly, že rozeženou jakékoli nezákonné akce. Protestní mítink se nakonec uskuteční na moskevském Bolotném náměstí. Všem demonstrantům, kteří přijdou na původně ohlášené místo na náměstí Revoluce, úřady podle organizátorů slíbily možnost klidně se přesunout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová telefonovala do Ranního Radiožurnálu o dnešních demonstracích

Předtím však radnice také pohrozila, že policie zasáhne tvrdě proti komukoli, kdo bude demonstrovat mimo vyčleněné Bolotné náměstí.

Objevily se informace, že ruské úřady stáhly do hlavního města 50 tisíc příslušníků bezpečnostních sil, jejich auta už stojí na Bolotném náměstí.

Kvůli dohadům s radnicí o místo konání málem v předvečer akce propuknul mezi samotnými organizátory rozkol. Nakonec se ho ale podle jejich tvrzení podařilo zažehnat.

Podle aktivistky Jevgenije Čirikovové mají demonstranti dva základní požadavky – vypsání nových parlamentních voleb a osvobození všech zadržených.

Od počátku týdne už policie zadržela jenom v Moskvě přes tisíc lidí. Mnozí dostali jen administrativní trest, tedy pokutu, ale desítky jsou stále ve vazbě. Včera soud propustil po čtyřdenní vazbě jednoho ze známých ruských pianistů, a to až na apel konzervatoře a pianistových šéfů.

Lenka Kabrhelová, Lucie Maňourová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme