Ruská opozice demonstrovala za svobodu shromažďování

Moskevské Triumfální náměstí se opět stalo místem setkání ruské opozice, aktivistů a členů občanských sdružení. Tak jako každý 31. den v měsíci, chtěli demonstrovat za svobodu shromažďování. A jako tradičně ruské úřady jejich akci nepovolily. Ruský premiér Vladimir Putin navíc účastníkům pohrozil, že „mohou dostat obuškem po hlavě.“ K větším násilnostem naštěstí nedošlo, i tak ale bylo zatčeno 60 demonstrantů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská policie vytlačila demonstranty za svobodu shromažďování z moskevského Triumfálního náměstí

Ruská policie vytlačila demonstranty za svobodu shromažďování z moskevského Triumfálního náměstí | Zdroj: ČTK

Podle moskevské zpravodajky Českého rozhlasu Lenky Kabrhelové, která byla přímo na místě opozičního protestu, bylo moskevské Triumfální náměstí neprodyšně uzavřeno, kolem stálo asi tisíc policistů a příslušníků speciálních zásahových jednotek OMON. Ti vytlačovali demonstranty, tiše stojící s transparenty s nápisem ‚31‘ na znamení 31. článku ruské ústavy, z náměstí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O demonstracích za svobodu shromažďování, které se dnes na mnoha místech Ruska uskutečnily, mluvila na Radiožurnálu ve Stalo se dnes moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Na šedesát účastníků protestu bylo zadrženo, včetně opozičního lídra Borise Němcova a dalších představitelů ruské opozice. Celkem se v Moskvě protestu zúčastnilo asi 200 lidí třímající nejrůznější transparenty, například s nápisem 'Rusko bez Putina'.

Úřady stejně jako v minulých měsících ani dnes shromáždění nepovolily. Tentokrát s odůvodněním, že Triumfální náměstí je uzavřeno kvůli rekonstrukci. Na místě jsou sice vidět zábrany, ale neprobíhají zde žádné práce.

Milice již předem varovala, že mítink rozežene, stejně jako v minulých případech. Mnozí účastníci demonstrace se obávali tvrdého postupu poté, co v pondělí premiér Vladimir Putin podpořil policii a varoval, že kdo bude demonstrovat bez požehnání úřadů, dostane obuškem po hlavě. Mnozí to vnímali jako přímý pokyn k zásahu proti demonstrantům.

Demonstrovalo se i na jiných místech Ruska, na některých byly demonstrace povoleny, jinde ne. Zatýkalo se také na nepovolené demonstraci v Petrohradu.

Proti demonstrantům v Moskvě zasáhla mnohonásobná přesila policistů | Foto: ČTK/AP

Zklamání nad postupem ruských bezpečnostních složek vyjádřila předsedkyně podvýboru pro lidská práva Evropského parlamentu Heidi Hautalová, která přišla na demonstraci coby pozorovatelka i s dalšími europoslanci. Argumenty úřadů, proč nenásilný mítink už více než rok nechtějí povolit, označila za velmi nepřesvědčivé.

Podle Hautalové je smutné, že Rusko, které chce vystupovat jako silný hráč na evropském poli, takto zasahuje proti svým občanům. Kritizovala to, že policie nefunguje na podporu a ochranu obyvatel, ale v mnoha případech proti nim. Vyjádřila také obdiv těm, kteří na demonstrace přes zastrašování přišli.

Ruští aktivisté demonstrují vždy 31. každého měsíce na podporu 31. článku ruské ústavy, který všem občanům zaručuje svobodu shromažďování.

Lenka Kabrhelová, Jan Richter, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme