Ruská opozice organizuje vlastní volby. Po internetu

Rusko se chystá k víkendovým volbám, přestože se v ruských regionech volilo přesně před týdnem. Však také nadcházející víkendové hlasování zdaleka nebude v tradičním duchu. Organizuje si ho sama opozice, a dokonce ve virtuálním světě internetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masivní protest proti vládě Vladimira Putina. Moskva, úterý 12.6.2012. | Foto: Alexander Zemlianichenko | Zdroj: ČTK

Může to znít jako recese, ale hlasování je míněno zcela vážně. Organizuje ho ruské protestní hnutí, které se zrodilo loni v prosinci po oficiálních parlamentních volbách, které byly hojně kritizované za manipulace a podvody, a to i OBSE.

Volby, které se odehrají o víkendu po internetu, by měly podle organizátorů vtisknout poněkud roztříštěnému opozičnímu hnutí jednotu a hlavně důvěryhodnost. Výsledkem hlasování by měla být koordinační rada, která bude složena z konkrétních osobností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Moskvě Lenka Kabrhelová mluví o internetových volbách organizovaných ruskou opozicí v Odpoledním Radiožurnálu

Volit může kdokoli, kdo se do včerejšího večera stihl zaregistrovat na stránkách koordinačního výboru. Celkem to je přes 160 tisíc lidí napříč celým Ruskem. Pro ty, kdo nemají internet, jsou zorganizované dokonce i fyzické „volební místnosti“.

Pokud jde o kandidáty, zaregistrovalo se přes 200 lidí z nejrůznějších politických bloků a uskupení od nacionalistů přes liberály až po levicové politiky.

Opoziční koordinační výbor bude tvořit nakonec 45 z nich. Mělo by jít o jakýsi protoparlament, kde budou zastoupeny všechny názory, a tato instituce bude fungovat jeden rok. Potom přijdou nové volby.

Podle politologů by hlasování mělo přispět k tomu, aby se objevila konkrétní jména, konkrétní programy a varianty, jak ruskou politiku reformovat.

Lenka Kabrhelová, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme