Ruská opozice plánuje další protesty. Výsledky voleb odmítá

Ruská opozice odmítá uznat výsledky nedělních prezidentských voleb. Úřady tvrdí, že Vladimir Putin získal přes 60 procent hlasů. Pozorovatelé ale volební komisi viní z rozsáhlých manipulací a podvodů. Radnice mezitím povolila opozici v sobotu uspořádat další protestní mítink v centru Moskvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v Moskvě zasahují proti demonstrantům | Foto: Ivan Sekretarev | Zdroj: ČTK

Účast lidí na sobotní demonstraci je zatím neznámou. Podle pozorovatelů jsou mnozí odpůrci Vladimira Putina demoralizováni jeho hladkým návratem k moci.

Vliv při rozhodování může sehrát i pondělní tvrdý zásah policie proti účastníkům protestu a následné masové zatýkání.

Opozice je nicméně rozhodnuta dál žádat splnění svých požadavků. Opoziční liga voličů dnes označila volby za nerovné, nesvobodné a nepoctivé. Podle jejích součtů volební komise připsala Vladimiru Putinovi nejméně 10 procent hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kritice zásahu ruské policie proti demonstrantům mluvila zpravodajka Českého rozhlasu v Moskvě Lenka Kabrhelová v Odpoledním Radiožurnálu

Experti, kteří se na alternativním sčítání hlasů podíleli, tvrdí, že dodatečné hlasy získaly úřady několika metodami. Nejčastěji několikanásobným hlasováním na voličské průkazy anebo i prostým přepisováním volebních protokolů.

Přiměřený zásah nebo brutální agrese?

Ruská policie mezitím čelí sílící kritice za pondělní zásah proti účastníkům opozičních demonstrací. Lidé policii kritizují za neodůvodněnou brutalitu. Speciální jednotky zasáhly proti demonstrantům v Moskvě a Petrohradě a pozatýkaly na 500 lidí.

Policie v Moskvě zasáhla i přesto, že tamní demonstrace byla povolená, a na její adresu teď přicházejí zcela konkrétní žádosti o vysvětlení postupu. Například šéfredaktor rozhlasové stanice Kommersant FM trvá na tom, aby úřady objasnily, proč policie zbila její reportérku, která skončila v nemocnici s otřesem mozku.

Další zatčený novinář listu Moskevské zprávy byl zbit na policejní stanici. Jiní lidé si stěžují na zranění, na podlitiny.

Svědkem pondělních událostí v Moskvě byla i tamní zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová, která je popsala v Odpoledním Radiožurnálu následovně:

„Po skončení povoleného mítinku na Puškinově náměstí, do kterého policie neměla důvod zasahovat, se většina z 20 tisíc lidí rozešla, několik set jich ale zůstalo a zhruba po půlhodině policie proti nim docela nevybíravě zasáhla."

„Speciální jednotky OMON jsou nechvalně proslulé svou brutalitou. Začaly lidi vytlačovat z místa, ven z náměstí, cpát je do metra a také odvlékat do přistavených antonů, zatýkat. Část lidí dokonce pronásledovaly po Tvreské třídě, která prochází kolem náměstí. Celý zásah trval určitě dvě hodiny a velice pravděpodobně v některých případech byl brutální."

Podle úřadů ale bylo vše v pořádku a policie jednala profesionálně. Úřady tvrdí, že postávání lidí na náměstí po skončení oficiální akce bylo dalším mítinkem, který radnice nepovolila.

Komise potvrdila Putinovo vítězství

Ruská volební komise dnes ohlásila výsledky nedělních prezidentských voleb, které potvrzují vítězství Vladimira Putina. Dostal 63,3 procenta hlasů. Podle komise neexistuje ani jediný fakt, který by zpochybňoval výsledek voleb.

Nový šéf státu se funkce ujme počátkem května. Vůbec poprvé funkční období ruského prezidenta potrvá šest let.

Lenka Kabrhelová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme