Ruská opozice protestuje proti uvěznění svého lídra Němcova

Rusko se ponořilo do desetidenního klidu novoročních svátků. Zdaleka ne všichni ale mohou volno strávit se svými blízkými. Lídr liberálně-demokratické opozice Boris Němcov příštích 15 dní zůstane za mřížemi. Rozhodl o tom ruský soud, podle něhož Němcov po skončení povolené silvestrovské demonstrace kladl odpor policii. Ruská opozice hlasitě protestuje a tvrdí, že věznění je neopodstatněné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská policie odvádí Borise Němcova k soudu | Zdroj: ČTK

Boris Němcov byl zatčen 31. prosince po mítinku na podporu svobody shromažďování. Setkání pravidelně každý měsíc pořádají moskevští ochránci lidských zpráv, protože svoboda shromažďování je zakotvena v jedenatřicátém článku ruské ústavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Moskvy se do Odpoledního Radiožurnálu přihlásila zpravodajka Lenka Kabrhelová

Po skončení povolené demonstrace policie zadržela několik desítek lidí. Dostali tresty od pěti do 15 dnů vězení.

Němcov se údajně dopustil protivení se příslušníkům bezpečnostních sil. Novoroční noc strávil ve vězeňské cele bez oken a pouze na betonovém kavalci.

Jeho stoupenci tvrdí, že obvinění jsou nepravdivá. Přišli s důkazy v podobě fotografií a videonahrávek, k dispozici mají také četná svědectví lidí, kteří byli v bezprostřední blízkosti Borise Němcova, když ho policie zatýkala.

Podle nich bývalý ruský vicepremiér z jelcinovské éry 90. let pouze kráčel po chodníku společně se svou dcerou a polici prý žádný odpor nekladl. Soudkyně ale všechna svědectví odmítla a naopak vyposlechla výpovědi dvou příslušníků speciálních jednotek OMON, kteří tvrdili, že Němcov odpor kladl.

Policie rozehnala i mítink na podporu Němcova

Na obranu opozičního politika se postavilo v Rusku několik známých osobností, například šéf hnutí za lidský práva Lev Ponomarjov či šéf státní korporace Rosnano Anatolij Čubajs, další politik z 90. let, který varoval úřady na svém blogu, že jejich postup vyvolává nedůvěru lidí. Čubajs vyjádřil přesvědčení, že cílem je zastrašit případné oponenty Kremlu.

Dnes se v Moskvě sešlo před vazební věznicí několik lidí k malému protestu, k němuž není potřeba žádat žádná povolení. Poukazovali i nato, v jakých podmínkách Němcov strávil uplynulé dva dny. Během soudu ho například sedm hodin drželi ve stoje, což je podle aktivistů naprosto nepřípustné.

Bezpečnostní síly ale i tento malý mítink rozehnaly a podle aktuálních zpráv zadržely dalších 20 lidí.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme